bilimsel

bilimsel

2017 Nobel ödülleri sahipleriyle buluştu

Nobeli kazananlara birer diploma, Nobel madalyası ve 9 milyon İsveç kronu (yaklaşık 900 bin avro) para ödülü de verildi.

bilimsel

Uzun ömrün sırrı bol hareket

Uzmanlar altını çiziyor! hareket etmek ölüm riskini azaltıyor. Özellikle ev kadınlarının en çok şikayet ettiği konuların başında gelen ‘bitmeyen ev işleri’ aslında hayat kurtarıyor.

bilimsel

Darth Vader'e benzeyen fosil bulundu

245 milyon yıllık atnalı yengecine Darth Vader'in adından hareketle Vaderlimulus Austrolimulidae adı verildi.

bilimsel

Tarih öncesi kadınlar modern sporculara taş çıkartıyordu!

Tarih öncesi çağlarda yaşayan kadınlara ait kemik örnekleriyle, Cambridge Üniversitesinin şampiyon kadınlar kürek takımı üyelerinin kemik taramalarını karşılaştırdıkları araştırmada güç dengesizliği ortaya çıktı....

bilimsel

Damlayan Kıtalar Teorisi, Anadolu ile savunuldu

Ünlü bilim dergisi Nature Communications'te yayınlanan makaleye göre; kıtaların fiziksel davranışını araştıran Türk bilimcileri, kıtaların tabanlarının zamanla ısındığını ve kırılmak yerine macun gibi derinlere...

bilimsel

Alzheimer araştırmaları şaşırtıcı sonuçlar verdi

Araştrıma sonuçlarına göre; Alzheimer gelişme riskini düşürmede önerilen aktiviteler ve risk azaltma oranları (%35), bisiklete binme ve yüzme (% 0), bulmaca çözme (%47), golf oynama (%0), sık sık dans etme (%76)...

bilimsel

Hareketli çocukların beyni daha kolay öğreniyor

Hareketliliğin beynin dil ve okuma ile ilgili bölgelerindeki etkilerini de araştıran bilim adamları, motor yetenekleri gelişmiş çocuklarda bu bölgelerdeki gri maddenin daha fazla olduğunu da ortaya çıkardı.

bilimsel

2017 TÜBA ödüllerinin sahipleri belli oldu

TÜBA ödülleri; İst. Medipol Üniversitesi'nden Hüseyin Arslan, Harvard Üniversitesi'nden Cenk Ayata ve Eötvös Lorand Üniversitesi'nden Gabor Hamza'ya verildi.

bilimsel

Hamileler için en sağlıklı uyuma şekli

Gebeliğin son üç ayında yan yatarak uyumak, ölü doğum yapmayı engellemeye yardımcı oluyor.

bilimsel

Üzerinde İsis'in resmi olan mumya bulundu

Mısır'ın Feyyum kentinde bulunan Greko-Roman mumyanın yüzünde altın sarısı ve mavi renkte maske, göğüs kısmında tanrıça İsis'in resmi bulunuyor.