bilimsel

bilimsel

Koronavirüs tedavisinde ilaç ümidi yeşerdi

Farklı bir hastalığa karşı kullanılan bir ilaç COVID-19 tedavisinde umut oldu, Montelukast molekülünün virüsün hücreye girmesini ve hücre içerisinde çoğalmasını engellediği gözlemlendi.

bilimsel

Arackar licanantay denilen yeni dinozor türü keşfedildi

Yeni dinozor türünün küçük bir kafa, uzun bir boyun ve kuyruk ile diğer türlere kıyasla alışılmadık derecede düz sırtı olduğunu belirtiyorlar.

bilimsel

T-Rex'in insandan daha hızlı gidemediği hesaplandı

Dünyada yaşayan bilinen en büyük dinozor türü T-Rex'in sanılandan çok daha yavaş yürüdüğü belirlendi. Dinozoru yavaşlatan en önemli unsur ise ise dev kuyruğu çıktı.

bilimsel

Kuş Mumyaları, tarihi kuş ticaretini ortaya çıkarttı

Bülbülün çektiği dili belası derler. Papağanların çektiği ise parlak renkli tüylerinin belası gibi. İşte arkeolojinin aydınlattığı tarihin karanlık bir sayfasındaki ilginç ticaret.

bilimsel

2020'nin immünoloji gelişmesi: Kovid-19’un genetik deşifresi

Kovid-19'u ağır geçiren hastaların genetik şifrelerini ortaya koyan araştırma, Nature dergisince "2020'nin immünoloji alanında öne çıkan gelişmesi" olarak gösterildi.

bilimsel

Prof. Dr. İbrahim Benter: Koronavirüs'ün ilacı bulundu

ABD’de araştırmalar yapan KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü Prof. Dr. İbrahim Benter, Kovit 19 virüsü mutasyona uğrasa bile hastaların tedavi edilebileceği ilaç bulunduğunu söyledi.

bilimsel

Keçi sütünde Koronavirüse karşı etkili protein keşfedildi

Keçi sütünde bulunan beta-laktoglubini belli enzimlerle muamele ettikten sonra ortaya çıkan 'biyoaktif peptit' parçalarının coronavirus üzerinde etkili olduğunu tespit edildi.

bilimsel

Koronavirüs aşıları Covid 19 mikrobunun etkisini artırabilir

Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy, 'Covid-19’a karşı üretilen aşılara temkinli yaklaşmalıyız. Çünkü hastalığın nedeni böyle bir aşı olabilir' uyarısında bulundu.

bilimsel

Plastik malzemeler kronik hastalıklara sebep oluyor

Plastiklerin ana maddesi ftalatlar, her yanımızı saran tüketici ürünlerinden yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasal maddedir.

bilimsel

Nazik ve yardımsever insanlar daha sağlıklı

Nezaketin ve yardımseverliğin sağlığa faydalı olduğu kanıtlandı