Uzay

Uzay

Magnetar nedir? Magnetarların diğer nötron yıldızlarından farkı nedir?

Magnetarlar, süpernovadan oluşan, ışıma enerjisine ve manyetik alana sahip bir tür nötron yıldızlarıdır. Bir süpernovada patlayan ve patladığı alana çöken Magnetarlar, ışıma enerjisini sahip olduğu manyetik alandan...

Uzay

Euclid Uzay Teleskobu evrenin geniş açılı fotoğrafını çekti

ESA'dan yapılan açıklamada, proje süreci 11 yıl süren Öklid teleskobunun, Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktan çektiği evrenin fotoğraflarını gönderdiği belirtildi.

Uzay

Uzaydan dev gezegen doğumunun gizemine ışık tutan bir görüntü

ÊSA'nın VLT ve ALMA teleskopları tarafından yakalanan Monoceros takımyıldızındaki görüntü dev bir gezegene dönüşecek büyük tozlu kütleleri gösteriyor.

Uzay

Uzayda aynı yörüngeyi paylaşan iki gezegen bulundu

Dünya'ya 400 ışık yılı uzaklıkta iki gezegen tarafından paylaşılan bir yörünge keşfedildi

Uzay

Mars'ta organik molekül keşfedildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'ın yüzeyinde gezegende yaşam olasılığına işaret sayılan organik moleküller buldu.

Uzay

Öklid uzay teleskobu karanlık maddeyi araştıracak

Avrupa Uzay Ajansı, Euclid Uzay Teleskobu'nu uzaya gönderdi.

Uzay

Uzaydaki gülen kediyi görebildiniz mi?

Avrupa Güney Gözlemevi'nin Şili'nin Atacama Çölü'nde bulunan Çok Büyük Teleskobu uzayda Sh2-284 Bulutsusunu görüntüledi Nebula'nın 'Gülen kedi' şeklinde olması dikkat çekti.

Uzay

Çok sıcak bir ötegezegenin atmosferinde su olduğu anlaşıldı

Kendi çevresinde bir Dünya gününden daha kısa sürede dönen süper sıcak gaz devi bir ötegezegenin atmosferinde su buharı olduğu keşfedildi

Uzay

Kara delikten yayılan X-ışınlarında dalgalanmalar keşfedildi

Chandra X-ışını Gözlemevi'nden alınan verileri inceleneyerek kara delik parçacık akımlarından (jet) yayılan X-ışınlarında dalgalanmalar olduğu belirlendi

Uzay

Uranüs'ün kuzey kutbunda dönen bir siklon keşfedildi

New Mexico'da bulunan Çok Büyük Dizi Teleskobu sayesinde Uranüs'ün kuzey kutbunda büyük bir siklon olduğu değerlendirilen bir atmosfer olayı tespit edildi.