Uzay

Uzay

Uzaklarda bir yerlerde bir kara delik uyandı!

Gökbilimciler 300 milyon ışıkyılı uzaklıkta devasa bir kara deliğin uyandığını gözlemliyor.

Uzay

Türkiye'nin ikinci astronot adayı Tuva Cihangir Atasever 8 Haziran'da uzaya çıkacak

Türkiye'nin ikinci uzay turistinin yer alacağı 8 Haziran'da yapılacak Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu, Nisan 2023'te ABD'nin Houston şehrinde başlayacak.

Uzay

James Webb Uzay Teleskobu şu ana dek bilinen en uzak galaksiyi görüntüledi

ABD Uzay ve Havacılık Ajansı'nın (NASA) James Webb Uzay Teleskobu, Kozmik Şafak olarak tanımlanan dönemde oluştuğu bilinen en uzak galaksiyi görüntüledi.

Uzay

Şişmiş ötegezegen vakasının gizemi çözülüyor

Sıcak Gaz Devi ötegezegen WASP-107b, neredeyse Jüpiter kadar iri ama kütlesi Jüpiter'in sadece yüzde 10'u kadar. Peki, sıcak gaz devi ötegezegen WASP-107 b neden bu kadar şişkin?

Uzay

Şaka gibi: Jüpiter'den büyük pamuk şekeri gibi hafif gezegen bulundu: WASP-193b

Uzayda "şaka mı bu" dedirten tuhaf bir gezegen keşfedildi. O kadar yumuşak ki pamuk şekere benziyor: WASP-193b mevcut tüm astronomi teorilerine meydan okuyor.

Uzay

Tüm zamanlarda kaydedilen en büyük 17. Güneş patlaması gerçekleşti

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'ne (NOAA) bağlı Uzay Hava Tahmin Merkezi, son 7 yılın en büyük Güneş patlamasının dün meydana geldiğini bildirdi.

Uzay

Uzay uçağı Dream Chaser bu sene içinde uzaya gönderilecek

Sierra Space'in Dream Chaser Tenacity isimli uzay uçağı, Neil Armstrong Test Tesisi'ndeki son testlerini tamamladıktan sonra nihayet 2024 yılında fırlatılmaya hazırlanıyor. Reverence adlı ikinci uçağın yapımına da...

Uzay

Ay'da demiryolu inşaası için hazırlıklar sürüyor.

Ay treni ya da uzay treni yolculuğu da yakın zamanda hayal olmaktan çıkacak. Flexible Levitation on a Track (FLOAT) projesi 2030'larda ayda bir tren istasyonun işletilmesini hedefliyor.

Uzay

NASA, ABD Kongresindeki bütçe tartışmalarından rahatsız

İddialı uzay araştırmalarının riske atıldığı savunan NASA'ya 2023'e göre yaklaşık yarım milyar dolar daha az para verildiği, bu kesintiden "en büyük darbeyi Mars çalışmaları aldı.

Uzay

Köpüren magma okyanusu ile kaplı atmosferli gezegen keşfedildi

NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanan astronomlar, Dünya'dan 41 ışıkyılı uzaklıkta, sıcak kayalık bir ötegezegen keşfedildi. Ancak kayalıklara ve atmosfere sahip ancak çok sıcak ve köpüren magma okyanusu...