Uzay

Uzay

ABD ile Çin arasındaki uzay rekabeti ne durumda?

Uzay endüstrisinin gelişmesiyle küresel ekonominin de yakın gelecekte uzaya endeksli olacağı öngörülüyor. Bu sebeple şimdilik Ay ve ABD-Çin rekabeti sıklıkla dile gelen başlıklar arasında olacak. NASA yarışta ABD'nin...

Uzay

Uzayda sıfır yerçekiminde alevler nasıl hareket eder deneyi!

Çin'in Tiangong uzay istasyonundaki astronotlar, alevlerin sıfır yerçekiminde nasıl hareket ettiğini göstermek için istasyonun içinde mum yaktılar.

Uzay

Uluslararası Uzay Kongresi 2026'da Antalya'da yapılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 2026'da Uluslararası Uzay Kongresi'nin Türkiye'de yapılacağını açıkladı. Uluslararası Uzay Federasyonu Başkanı Mowry, kongrenin Antalya'da olmasından...

Uzay

İlk kez uzaya çöp atan bir şirkete ceza kesildi

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Dish Network şirketine Dünya yörüngesinde uzay çöpü bıraktığı için 150 bin dolar para cezası kesti.

Uzay

Çin'in amacı Ay'da bir yeraltı üssü inşa etmek

Çin, Ay'da bir yeraltı üssü inşa etmek istiyor

Uzay

Magnetar nedir? Magnetarların diğer nötron yıldızlarından farkı nedir?

Magnetarlar, süpernovadan oluşan, ışıma enerjisine ve manyetik alana sahip bir tür nötron yıldızlarıdır. Bir süpernovada patlayan ve patladığı alana çöken Magnetarlar, ışıma enerjisini sahip olduğu manyetik alandan...

Uzay

Euclid Uzay Teleskobu evrenin geniş açılı fotoğrafını çekti

ESA'dan yapılan açıklamada, proje süreci 11 yıl süren Öklid teleskobunun, Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktan çektiği evrenin fotoğraflarını gönderdiği belirtildi.

Uzay

Uzaydan dev gezegen doğumunun gizemine ışık tutan bir görüntü

ÊSA'nın VLT ve ALMA teleskopları tarafından yakalanan Monoceros takımyıldızındaki görüntü dev bir gezegene dönüşecek büyük tozlu kütleleri gösteriyor.

Uzay

Uzayda aynı yörüngeyi paylaşan iki gezegen bulundu

Dünya'ya 400 ışık yılı uzaklıkta iki gezegen tarafından paylaşılan bir yörünge keşfedildi

Uzay

Mars'ta organik molekül keşfedildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'ın yüzeyinde gezegende yaşam olasılığına işaret sayılan organik moleküller buldu.