bilimsel

bilimsel

Susuzluk geleceği nasıl etkileyecek, hangi ülkeler daha çok etkilenecek?

Küresel Isınma kaynaklı iklim değişikliği, ülkeleri su stresine sürüklüyor. Susuzluk stresi yaşayan ülkeler listesinde Türkiye 39'uncu sırada, ilk sırada Kuveyt ilk var. Su savaşları kapıyı çalıyor.

bilimsel

Sabah ilk işiniz kahve içmekse bu haberi iyi okuyun

Sabah uyanır uyanmaz içilen kahve hakkında önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, ilk fincanınızı içmeden önce bir süre beklemeniz daha iyi olacağını belirtiyor.

bilimsel

İlerleyen yaşlarda rahat uyku uyumak için ideal oda sıcaklığı kaç olmalı?

İlerleyen yaşlarda uyku sağlığı için ideal oda sıcaklığı belirlendi. 65 yaşın üzerindeki bireylerde iyi bir gece uykusu için ideal oda sıcaklığının 20-25 derece olması gerektiği tespit edildi.

bilimsel

Yaşlandıkça genç kalmanın sırrı yeşil alanlarda gizli

Yeşil alanda daha fazla oturanların daha az yeşil alan bulunan bölgelerde ikamet edenlere göre biyolojik olarak iki buçuk yıl daha genç kaldığı tespit edildi.

bilimsel

Afrika ikiye ayrılabilir: Doğu Afrika Yarığı sinyal veriyor

Doğu Afrika Yarığı en az 22 milyon yıl önce oluştu ancak son yıllarda hareketlilik göstermeye başladı.

bilimsel

Uyurken neden yataktan düşmüyoruz? Kimler yataktan düşer?

Yataktan düşenler genellikle hastalar, çocuklar ve sarhoşlar olur. Yetişkin ve sağlıklı insanlar uyurken yataktan düşmez. Peki, bunun bilimsel izahı nedir?

bilimsel

Bir günün 25 saat olması için kaç yıl beklenmesi gerekiyor.

Dünya’nın dönüş hızı azalıyor ve bu gidişle bir gün 25 saat olacak gibi görünüyor. Ama o günleri bizim görmemiz imkansız çünkü 140 milyon yıl beklemek gerekiyor...

bilimsel

Antartika'ya giden Türk bilim heyetini kutup ayıları korkuttu

Üçüncü Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi ekibi yurda döndü. Sefer sırasında 2 kutup ayısının gemiye yaklaşmasıyla ekip çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

bilimsel

Aşırı sıcaklar yeni göç dalgaları başlatabilir

Arkeoloji kazılarında insanların iklim değişiklileri nedeniyle göçler yaşadığı ortaya çıkıyor. Günümüzdeki aşırı sıcaklar o göçlere yenilerini ekleyecek gibi görünüyor

bilimsel

Mavi Balina artık dünyadaki en büyük hayvan değil

Ağırlığı 190 ton olan mavi balina bilinen en ağır memeli hayvandı. Ama yeni bulunan 39 milyon yıllık fosil onu tahtından indirdi. Ağırlığı 340 tona varan soyu tükenmiş devasa antik balina Perucetus colossus artık en...