Biyoloji

Biyoloji

Domatesin tadını kaybolan bir genin kaçırdığı iddia edildi

Domateslerin eski tadı yok diyenler haklı çıktı. Bilim insanları domateslerin eskisine göre tatsız olmasının sebebini buldu. Kaybolan genin keşfi sayesinde domateslerin eski tadı geri gelebilir.

Biyoloji

Denizyıldızlarının kafası nerede?

Denizyıldızlarının beş köşeli gövdesinin hangi bölümünün kafası olduğunu kaç kişi merak etmiştir bilinmez, ama buna kafa yoran ilginç bir şey keşfettiler: Denizyıldızının vücudu tamamı aslında bir kafadan...

Biyoloji

İlk kez iki ayrı virüsün birine kenetlendiği gözlemlendi

Birbirinden farklı iki virüsün birlikte evrimleşebileceği laboratuvar ortamında gözlemlendi.

Biyoloji

Genetikçi Prof. Dr. Tayfun Özçelik Düşünce Lideri ödülü aldı

Lösemiye neden olan genlerden ilkini keşfeden Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Tayfun Özçelik, Amerikan İnsan Genetiği Topluluğunca "çığır açıcı" genetik araştırmalara verilen "Düşünce Lideri" ödülüne layık...

Biyoloji

Sizce kedilerin kaç farklı yüz ifadesi var?

Bilimsel araştırmalara göre kedilerin 276 farklı yüz ifadesi olduğu tespit edildi.

Biyoloji

Caecilian'lar doğar doğmaz annelerini yiyor

Yeraltında yaşayan gizemli uzuvsuz amfibi türü Caecilian yavruları gelişimlerine yardımcı olması amacıyla annelerini canlı canlı yiyorlar ve dokularını çiğniyorlar.

Biyoloji

İlk kez bir tilki köpek melezi ile karşılaşıldı

Brezilya’da keşfedilen dünyanın ilk tilki-köpek melezi hem doğa severleri hem de bilim insanlarını hayrete düşürdü. Köpek ve tilki çiftleşmesinden dopan yavruya Dogxim adı verildi.

Biyoloji

Dünyanın ilk kopya koyunu Dolly’i klonlayan Profesör Ian Wilmut öldü

Dünyanın klonlandıktan sonra yaşayan ve doğuran ilk canlısı olan Kopya Koyun Dolly’i klonlayan İngiliz bilim insanı Profesör Ian Wilmut, 79 yaşında öldü.

Biyoloji

Tarımda kimyasal ilaç yerine biyoteknik mücadele devri

Çanakkale Özel İdaresi tarafından desteklenen , İl Tarım ve Orman Müdürlüğ'nün elma iç kurduna karşı biyoteknik mücadele projesiyle kimyasal ilaç kullanımı yüzde 50 azaltıldı.

Biyoloji

300 milyon yıllık Tully canavarının gizemi çözülüyor

Yaklaşık 300 milyon yıl önce yaşamış torpido şeklindeki esrarengiz "Tully canavarı"nın sınıflandırılması hakkındaki tartışmada sona yaklaşılıyor.