Biyoloji

Biyoloji

And Dağları’nda normalden hızlı büyüyen fareler şaşırttı

DNA'ları aynı olmasına rağmen And Dağları’nın batı tarafında yaşayan farelerin doğu tarafında yaşayan farelerden daha büyük olması biyologları şaşırttı.

Biyoloji

Kene Kaynaklı yeni bir Türkiye'yi tehdit ediyor

Türkiye'de daha önce varlığı bilinmeyen kene kaynaklı yeni bakteri tespit edildi. Bakteriyi yayan kene Anadolu'nun kuzeyi, Trakya ve İstanbul'da yaşıyor.

Biyoloji

Dünya üzerinde yaşayan en eski memeli türü

Brasilodon quadrangularis olarak adlandırılan bilinen en eski memeli canlı, yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda bir tür fare oldu.

Biyoloji

Zimbabve'de 250 milyon yılllık dinozor fosili bulundu

Fosilin Afrika'da bulunan en eski dinozor fosili olduğu gibi dünyada bulunan en eski dinozr fosillerinden biri olduğuna dikkat çekildi.

Biyoloji

Denizli'de yeni mantar türü keşfedildi: Lepiota cremea

Denizli'de mantar çeşitliliği alanında çalışmalar yapan akademisyen, keşfettiği yeni mantar türünü dünya literatürüne kazandırdı.

Biyoloji

Grönland köpekbalıkları Karayipler'e kadar indi

Kuzey Kutbu'na özgü ve iklim değişikliği nedeniyle "savunmasız bir tür" olarak kabul edilen Grönland köpekbalığı, ilk kez Karayipler'de görüldü.

Biyoloji

'Kükreyen' balık fosili

Adeta kükrüyormuş gibi ağzını açmış şekilde fosilleşmiş vahşi görünümlü orkinos benzeri yırtıcı Pachycormus adlı türün fosili, iri dişleri ve gözleri ile görenleri dehşete düşürüyor.

Biyoloji

Dünyanın en eski yırtıcı hayvanı keşfedildi: Auroralumina attenboroughii

İngiltere'de bulunan 560 milyon yıllık fosilin, gerçek bir iskelete sahip organizmanın ilk örneği ve bilinen en eski yırtıcı hayvan olduğu belirtiliyor.

Biyoloji

Domatesler neden eskisi gibi tatlı değil?

Domateslerin şekli de, renkleri de tatları da değişti. Domateslerin Tadı Neden Eskisi Gibi Değil?

Biyoloji

Dünyanın en büyük bakterisi Karayipler'de bulundu

Şimdiye kadar bilinen en büyük bakteri uzunluğu 750 mikrometre iken yeni bulunan dev bakteri 10 bin mikrometre ki bu da 1 santimetrenin onda dördü uzunluğuna karşılık geliyor.