Biyoloji

Biyoloji

Dünya üzerinde yaşayan en eski memeli türü

Brasilodon quadrangularis olarak adlandırılan bilinen en eski memeli canlı, yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda bir tür fare oldu.

Biyoloji

Zimbabve'de 250 milyon yılllık dinozor fosili bulundu

Fosilin Afrika'da bulunan en eski dinozor fosili olduğu gibi dünyada bulunan en eski dinozr fosillerinden biri olduğuna dikkat çekildi.

Biyoloji

Denizli'de yeni mantar türü keşfedildi: Lepiota cremea

Denizli'de mantar çeşitliliği alanında çalışmalar yapan akademisyen, keşfettiği yeni mantar türünü dünya literatürüne kazandırdı.

Biyoloji

Grönland köpekbalıkları Karayipler'e kadar indi

Kuzey Kutbu'na özgü ve iklim değişikliği nedeniyle "savunmasız bir tür" olarak kabul edilen Grönland köpekbalığı, ilk kez Karayipler'de görüldü.

Biyoloji

'Kükreyen' balık fosili

Adeta kükrüyormuş gibi ağzını açmış şekilde fosilleşmiş vahşi görünümlü orkinos benzeri yırtıcı Pachycormus adlı türün fosili, iri dişleri ve gözleri ile görenleri dehşete düşürüyor.

Biyoloji

Dünyanın en eski yırtıcı hayvanı keşfedildi: Auroralumina attenboroughii

İngiltere'de bulunan 560 milyon yıllık fosilin, gerçek bir iskelete sahip organizmanın ilk örneği ve bilinen en eski yırtıcı hayvan olduğu belirtiliyor.

Biyoloji

Domatesler neden eskisi gibi tatlı değil?

Domateslerin şekli de, renkleri de tatları da değişti. Domateslerin Tadı Neden Eskisi Gibi Değil?

Biyoloji

Dünyanın en büyük bakterisi Karayipler'de bulundu

Şimdiye kadar bilinen en büyük bakteri uzunluğu 750 mikrometre iken yeni bulunan dev bakteri 10 bin mikrometre ki bu da 1 santimetrenin onda dördü uzunluğuna karşılık geliyor.

Biyoloji

Dünya’nın En Büyük Bitkisi tesadüfen keşfedildi

Avustralya kıyılarında , yaklaşık 200 kilometrekarelik sualtı deniz tabanına yayılan kökeni 4.500 yıllık bir deniz otunun Dünya’nın en büyük bitkisi olduğu keşfedildi.

Biyoloji

Karaciğerin moleküler yapısı 3D olarak görüntülendi

Karaciğerin yüksek çözünürlüklü 3D görüntülemesi ile sağlık ve hastalık durumunda hücre içindeki yapısal farklılıkların metabolik etkileri artık izlenebiliyor.