Bilim

Uzay

Çin'in amacı Ay'da bir yeraltı üssü inşa etmek

Çin, Ay'da bir yeraltı üssü inşa etmek istiyor

Biyoloji

İlk kez bir tilki köpek melezi ile karşılaşıldı

Brezilya’da keşfedilen dünyanın ilk tilki-köpek melezi hem doğa severleri hem de bilim insanlarını hayrete düşürdü. Köpek ve tilki çiftleşmesinden dopan yavruya Dogxim adı verildi.

Teknoloji

Yapay zekalı ChatGPT artık görebilecek, duyabilecek ve konuşabilecek

Yapay Zeka gelişimi sınır tanımıyor. Yapay zeka uygulaması ChatGPT'yi geliştiren OpenAI, ChatGPT'nin artık "görebileceğini, duyabileceğini ve konuşabileceğini" açıkladı.

Teknoloji

İsviçre'den seçim öncesi yapay zekaya sınırlama kararı

İsviçre'de 5 siyasi parti 22 Ekim'de yapılacak genel seçimlere yönelik kampanya sürecinde yapay zekanın kullanımını sınırlamada anlaşmaya vardı.

Teknoloji

Elon Musk İsrail'den X kullanıcılarını üzecek bir haber verdi

Elon Musk, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu​​​​​​​ ile görüşmesinde, X platformuna yönelik açıklamalarda bulundu ve X sosyal medya platformuna erişebilmek için tüm kullanıcıların ücret ödemek zorunda kalabileceğini...

Teknoloji

Artık gov'suz ve com'suz .tr uzantılı alan adı kullanılabilcek

Tr alan adında yeni dönem başlıyor. Türkiye'de yıllardır tahsisi yapılan "gov.tr", "com.tr" gibi alan adlarından sonra sadece ".tr" yapısındaki alan adlarının tahsisi başlıyor.

Biyoloji

Dünyanın ilk kopya koyunu Dolly’i klonlayan Profesör Ian Wilmut öldü

Dünyanın klonlandıktan sonra yaşayan ve doğuran ilk canlısı olan Kopya Koyun Dolly’i klonlayan İngiliz bilim insanı Profesör Ian Wilmut, 79 yaşında öldü.

bilimsel

Susuzluk geleceği nasıl etkileyecek, hangi ülkeler daha çok etkilenecek?

Küresel Isınma kaynaklı iklim değişikliği, ülkeleri su stresine sürüklüyor. Susuzluk stresi yaşayan ülkeler listesinde Türkiye 39'uncu sırada, ilk sırada Kuveyt ilk var. Su savaşları kapıyı çalıyor.

Bilim

Yedi ve üzerinde deprem olabilecek iller saptandı

Deprem riski yüksek iller arasında İstanbul, Adıyaman, Balıkesir, Manisa, Aydın, Denizli ve Tekirdağ ilk sıralara yer alıyor.

Teknoloji

Yeni adı X olan Twitter'a sesli ve görüntülü arama özelliği eklenecek

Sosyal medya platformu X'in sesli ve görüntülü arama özelliği başlatmayı planlıyor.