Uzay

Uzay

Türk Uzay Gezgini Alper Gezeravcı Dünya'ya döndü

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) ekibini taşıyan Dragon kapsülü Florida açıklarında okyanusa indi.

Uzay

NASA yüzde 8 küçülme kararı aldı, 530 personelini işten çıkarttı

Bütçe kesintileri nedeniyle küçülme kararı alan ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), California eyaletinde bulunan Jet Tahrik Laboratuvarı'ndaki (JPL) 530 çalışanını işten çıkarttı.

Uzay

Türk Astronot Alper Gezeravcı, Dünya'ya dönüyor

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) ekibi, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrılarak 48 saat sürecek dönüş yolculuğuna başladı.

Uzay

Satürn gezegenin uydusu Mimas'ta yeraltı okyanusu olabilir

Gökbilimcilerin astronomik incelemelerinde göre Güneş Sistemi'nin halkalı gezegeni Satürn'ün uydusu Mimas'ın buzla kaplı dış yüzeyinin altında geniş bir okyanus olabilir.

Uzay

Bilimin Mars'a yolculuk macerası: Mars Misyonları

Mars'ın keşfedilmesine yönelik uzay ajanslarının bugüne dek gerçekleştirdiği çalışmaları. Ülkelerin Mars'a girme çalışmaları ve Mars Yolculuğu hayalleri.

Uzay

Aslında düz Dünya bir zamanlar gerçekmiş: Gezegenler doğarken daha yassı oluyor

Neredeyse tüm insanlar gibi gökbilimciler de gezegenlerin hepsini küresel olarak düşünüyordu. Ancak yapılan gezegen oluşum simülasyonu genç gezegenlerin daha yassı ve kurabiye ya da bonibon şekerleri gibi...

Uzay

TOI-715 yaşanabilir biz gezegen ama 137 ışık yılı uzakta

Dünya'ya 137 ışık yılı uzaklığındaki ötegezenin kırmızı cüce yıldızı Güneş'ten küçük

Uzay

Ayda bataryası biten SLIM kendini şarj ederek yeniden iletişime geçti

Japonya'nın Ay'a başarıyla indirdiği ancak daha sonra bataryası bittiği için devre dışı kalan SLIM uzay aracı ile yeniden iletişim kuruldu.

Uzay

Astronot Alper Gezeravcı: Uzayda en çok güveç yemeyi özledim

En çok özlediğim yemek güveç diyen Türk astronotu Alper Gezeravcı uzayda ne yiyor, ne içiyor?

Uzay

Mars'ta bir zamanlar bir gölün varlığı doğrulandı

Mars'taki Jezero Krateri'nin bir zamanlar göl olduğu NASA'nın Perseverance keşif aracının gönderdiği yeni bilgilerle kesinleşti.