Uzay

Uzay

Uzayda süpernova'dan geriye kalan renk cümbüşü

NASA, teleskobun süpernova patlamasından arta kalan maddi unsurları farklı renklerde kayda aldığı bir fotoğrafı internet sitesinde yayımladı.

Uzay

Uzayda süper kütleli kara delik keşfedildi

Uzayda dünyaya en uzak kara delik keşfedildi Gök bilimciler, 13 milyar ışık yılı uzaklıkta süper kütleli kara delik keşfetti.

Uzay

NASA, Mars'taki su kanalları teorisini 'çökertti'

Mars'ın yüzeyinde bulunan koyu derin çizgilerin su izi olduğu, Masr'ta bir dönem su olduğu komplo teorilerine NASA'dan ağır darbe vuruldu: O izler, Su değil kum akıntısı izleri.

Uzay

Uzaya Türkçe selam gönderen sesin sahibi konuştu

Voyager uzay aracının taşıdığı Türkçe “Sabah şerifleriniz hayır olsun” mesajının sahibi Prof. Dr. Peter Ian Kuniholm, o kaydın hikâyesini ve Türkiye sevgisini anlattı.

Uzay

Hubble Teleskobu asteroid lekeleri yakaladı

Bu lekeler aslında Hubble uzaktaki galaksileri görüntülemeye çalışırken, "davetsiz misafir" olarak fotoğrafa asteroidler girdi.

Uzay

Ayın Türkçe haritası

Ünlü Türk Gökbilimci Prof. Dr. Ethem Derman, ay haritasındaki isimlerin çocuklara daha kolay öğretilebilmesi için isimlerin Türkçeleştirilmesini önerdi.

Uzay

Ceres'in kabuğu okyanustan miras kalmış

ANKARA (AA) - Güneş sistemindeki en büyük cüce gezegen Ceres'te bir zamanlar okyanus olabileceği bildirildi.ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Dawn misyonundan edinilen bilgiler...

Uzay

Mars'ın kuyruğu varmış

Mars'ın görünmez manyetik bir kuyruğu olduğu keşfedildi

Uzay

Halkalı Cüce gezegen keşfedildi

Türk bilim insanlarının da içerisinde yer aldığı uluslararası ekip, "cüce gezegen" olarak nitelendirilen ve dünyaya 7,5 milyar kilometre uzaklıkta bulunan...

Uzay

Uzayda kütleçekimsel dalgalar keşfedildi

İlk defa nötron yıldızı çarpışmasından yayılan kütleçekim dalgalarının gözlendi