Uzay

Uzay

Güneş Sistemi'ne benzer Kepler 90 yıldız sistemi bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Google, Dünya'dan 2 bin 545 ışık yılı uzakta 8 gezegenden oluşan güneş sistemi bulunduğunu açıkladı.

Uzay

Hubble Teleskobu uzayda 'kar küresi' yakaladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan 41 bin ışık yılı ötede, Tavşan (Lepus) Takımyıldızı'ndaki küresel yıldız öbeğini kayda aldı.

Uzay

3 astronotu taşıyan Soyuz kapsülü Dünya'ya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapan 3 astronotu taşıyan Soyuz kapsülü, Kazakistan'a başarılı bir şekilde indi.

Uzay

16 Aralıkta Phaethon çok yakınımızda

16 Aralık'ta Geminid'in zirve noktasından yalnızca birkaç gün sonra Phaethon 523.5 günlük yörüngesinde Dünya'ya en yakın yere gelecek. 2017'nin İkizler Duşu ekstra özel olabilir. Ferda Ercan Uyulan Phaethon'un Mitini...

Uzay

Geminid meteor yağmuru ilgiyle izlendi

Halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen meteor yağmurunun en yoğunlarından Geminid (İkizler) yurdun pek çok noktasında gözlendi.

Uzay

Uzayda süpernova'dan geriye kalan renk cümbüşü

NASA, teleskobun süpernova patlamasından arta kalan maddi unsurları farklı renklerde kayda aldığı bir fotoğrafı internet sitesinde yayımladı.

Uzay

Uzayda süper kütleli kara delik keşfedildi

Uzayda dünyaya en uzak kara delik keşfedildi Gök bilimciler, 13 milyar ışık yılı uzaklıkta süper kütleli kara delik keşfetti.

Uzay

NASA, Mars'taki su kanalları teorisini 'çökertti'

Mars'ın yüzeyinde bulunan koyu derin çizgilerin su izi olduğu, Masr'ta bir dönem su olduğu komplo teorilerine NASA'dan ağır darbe vuruldu: O izler, Su değil kum akıntısı izleri.

Uzay

Uzaya Türkçe selam gönderen sesin sahibi konuştu

Voyager uzay aracının taşıdığı Türkçe “Sabah şerifleriniz hayır olsun” mesajının sahibi Prof. Dr. Peter Ian Kuniholm, o kaydın hikâyesini ve Türkiye sevgisini anlattı.

Uzay

Hubble Teleskobu asteroid lekeleri yakaladı

Bu lekeler aslında Hubble uzaktaki galaksileri görüntülemeye çalışırken, "davetsiz misafir" olarak fotoğrafa asteroidler girdi.