Uzay

Uzay

10 Haziran'da bin yılın en uzun 5. Güneş Tutulması yaşanacak

10 Haziran 2021 Perşembe günü bu yılın ilk Güneş Tutulmasını gerçekleşecek, gökyüzünde ateş çemberi oluşturacak halkalı güneş tutulması normalden uzun sürecek.

Uzay

Dünya'da jeomanyetik fırtına uyarısı: Güneş'te patlamalar arttı

Güneş'te gözlemlenen eylemlerde ani artış kaydeden Rus bilim insanları, Dünya'da 3 günlük jeomanyetik fırtına yaşanabileceğini açıkladı.

Uzay

12 milyar 4 milyon yıllık spiral galaksi keşfedildi

Astronomlar, uzayda bilinen en eski sarmal galaksiyi buldu. BRI 1335-0417 adı verilen gökadanın 12,4 milyar yaşında olduğu saptandı.

Uzay

Zhurong Mars yüzeyinde ilk gezintisini yaptı

Çin, ABD'den sonra Mars'ta uzay aracı kullanan ikinci ülke olarak, bir hafta önce Mars'a inen uzaktan kumandalı uzay aracı, Zhurong'un Mars yüzeyinde ilk sürüşünü gerçekleştirdi

Uzay

Çin aracı Zhurong'dan gelen ilk Mars görüntüleri

Çin'in Mars keşif aracı Zhurong gezgini, Kızıl Gezegen'den ilk fotoğrafları gönderdi.

Uzay

Evrenin 3 Boyutlu Haritası çizilmeye başlandı

Kainatın sırlarını anlayabilmek amacıyla Evren'in 3 boyutlu haritasını çıkarmak DESI projesinin ilk hedefi gizemli karanlık enerjinin miktarını saptamak ve yapısını anlayabilmek.

Uzay

Kuyruklu Yıldızlarda şaşırtıcı keşif ve yıldızlararası ağır metaller

Güneş Sistemindeki ve dışındaki kuyruklu yıldızların atmosferlerinde buharlaşmış ağır metaller keşfedildi. Sıradışı keşif kadar ağır metallerin oranları da gökbilimcileri şaşırttı.

Uzay

Eski Yıldızlar, tahmin edilenden daha hızlı çıktı

Manyetik kırılma teorisinden dolayı yaşlı yıldızların daha yavaş döndüğü tahmin ediliyordu, yapılan so astronomik ölçüler, yıldızların daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Uzay

Mars'taki kayalar yakından görüntülendi

NASA'nın Mars'taki Perseverance aracı yaptığı şovlar sonrası bilimsel çalışmalar için gerekli fotoğrafları çekerek, dünyaya göndermeye başladı.

Uzay

Çin, Mars'a araç indiren üçüncü ülke oldu

Zhurong uzay aracı Mars'a indiğini açılayan Çin, ABD ve Rusya'dan ardından Mars'a uzay aracı göndermeyi başaran ülke oldu.