Uzay

Uzay

Dünyaya düşen iki göktaşında yaşam izi bulundu

Gezegenimizin yüzeyine düşen uzay cisimlerinin Dünya'da yaşamın doğmasına yol açabileceği teorisnini güçlendirecek bilimsel araştırma yayınlandı.

Uzay

Radyo dalgaları ölü bir yıldızdan geliyor olabilir

Gökbilimciler, uzaydan yayılan radyo dalgalarının tekrar eden patlamalarının, çok güçlü manyetik alana sahip ölü bir yıldızdan gelme ihtimalini saptadı.

Uzay

Galaksilerin gaz girdapları kaydedildi

Galaksilerin 13 milyar yıl önceki gaz girdapları kaydedildi. Gökbilimciler, 13 milyar yıl önce oluşan, evrenin en eski bazı galaksilerinin ilk dönemlerindeki gaz girdaplarını kayda aldı.

Uzay

909 öte gezegen birbirinin tıpatıp aynı

Kepler Teleskobunun keşfettiği 355 yıldız ve 909 gezegen üzerinde yapılan incelemeye göre öte gezegenlerin birbirinin aynı olduğu tespit edildi.

Uzay

Uzayda boyu 2 santimetre uzadı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda üç hafta kalan Japon astronot yaklaşık 9 santimetre uzadığını söyledi ama daha sonra özür dileyerek sadece 2 santim uzadığını açıkladı.

Uzay

Güneş Sisteminin nasıl oluştuğuna dair yeni teori

Yeni teoriye göre, Güneş Sistemi, bir Wolf-Rayet Yıldızından yayılan parçacık akımlarının Güneş'i ve yörüngesindeki gezegenleri, uyduları ve diğer gök cisimlerini meydana getiren malzemeleri bir balon içinde...

Uzay

Uzayda bağlantısız dolaşan ilk insan öldü

Uzayda bağlantısız ve serbestçe dolaşan ilk insan unvanına sahip Amerikalı astronot Bruce McCandless öldü.

Uzay

Ölen yıldızın çevresinde oluşan gaz nebulası

Fotoğrafın merkezinde beyaz bir cüce yıldız ve onun etrafında merkez kaç kuvvetiyle yayılan gaz bulutları görülüyor.

Uzay

Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı

Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in geri dönüştürülmüş Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ulaştı.

Uzay

Güneş Sistemi'ne benzer Kepler 90 yıldız sistemi bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Google, Dünya'dan 2 bin 545 ışık yılı uzakta 8 gezegenden oluşan güneş sistemi bulunduğunu açıkladı.