Bilim

Biyoloji

'Allah'ın Kızı' Lat'a tapan Araplar, 'Süper Develer' üretmiş

'Allah'ın Kızları' olarak tapılan tanrıçalardan Lat'a ait Kuzey Irak'ın Hatra şehrindeki tapınakta bulunan resimler, 1800 yıl önce yük canavarı süper develer üretildini gösteriyor.

Uzay

Gökyüzünde yeni ışık türü tespit edildi

Uzayda 20 dakika arayla yanıp sönenyeni ışık türünün kaynağının bilinmediğine dikkati çekerek, bu ışığın yaklaşık 4 bin ışık yılı gibi yakın bir mesafeden geldiğini belirtti.

bilimsel

Meksika'da Çakal Adam davası sonuçlandı

1992 yılında bir inşaat kazısında bulunan ünlü Tarascan'ın Çakal Adamı heykeliyle ilgili dava sona erdi.

Bilim

Diyarbakır'da bir Göbeklitepe: Gre Fılla

Ambar Barajı alanında Prof. Dr. Tuba Ökse başkanlığında süren arkeoloji kazılarından Gre Fılla höyüğünde Çanak-Çömlek Öncesi Neolitik döneme ait tarihi kalıntılar bulundu.

Uzay

Uzayda ilk arkeoloji çalışması başlıyor

Uluslararası Uzay İstasyonunda, astronotların yörüngedeyken birlikte yaşadıkları nesnelerle nasıl ilişki kurdukları arkeolojik proje ile araştırılacak

bilimsel

Arkeolojide cinsiyet belirleme tartışması

Eski çağ mezarlarındaki kemiklerin cinsiyetini belirlemenin yeni yolları; cinsiyet ve aşk hakkında uzun süredir devam eden, önyargılı inançları yıkarken, binlerce yıl öncesine dayanan mezarların sırlarını aydınlatmaya...

bilimsel

Dinozorların sağır sultanı: Ankilozor

Avusturya'da Geç Kretase döneminde yaşamış Ankylosaur cinsi dinozorun, neredeyse sağır denecek kadar az işittiği ve hayli uyuşuk bir yaşam tarzına sahip olduğu tahmin ediliyor.

Bilim

Ortaçağ Savaş Atları sanılanın tersine ufak tefekti

Savaş atları denilince akla genellikle devasa ve güçlü hayvanlar geliyor ama aslında ortaçağ ordularının savaş atları şaşırtıcı derecede küçüktü,

Biyoloji

Dünyada araba büyüklüğündeki kırkayaklar yaşamış

İngiltere'de bir plaja uçurumdan yuvarlanan kaya parçası sonucu tesadüfen keşfedilen fosil, bir zamanlar günümüzün otomobilleri kadar iri bir dev kırkayaklar yaşadığını kanıtladı.

Uzay

Türkiye Grizu-263A uydusunu uzaya fırlatıldı

Uydunun, yaklaşık 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay görev yapması planlanıyor.