Bilim

bilimsel

Antarktika'da Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü kurulacak

Antarktika Antlaşmalar Sisteminde gözlemci ülke statüsündeki Türkiye'nin, danışman ülke statüsüne geçerek kıtanın yönetiminde söz sahibi olması amaçlanıyor.

Teknoloji

NASA, Dragon ile ilk kez dönüştürülmüş roket ve kapsül kullandı

NASA, ilk kez SpaceX üretimi geri dönüştürülmüş roket ve kapsülü aynı anda kullandı. Yörüngeye giren Dragon kapsülünün pazar günü UUİ'ye kenetlenmesi bekleniyor.

Uzay

Güneş Sistemi'ne benzer Kepler 90 yıldız sistemi bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Google, Dünya'dan 2 bin 545 ışık yılı uzakta 8 gezegenden oluşan güneş sistemi bulunduğunu açıkladı.

Teknoloji

ABD'de internette tarafsızlık iptal edildi

Amerikalıların tüm internet sitelerine, internet sağlayıcıları veya federal hükümetin herhangi bir müdahalesi olmadan özgürce ulaşabilmesini sağlayan "ağ tarafsızlığı"nın kaldırılması ülkede büyük tartışma...

bilimsel

Böceklerin ortadan kaybolması felaketin habercisi mi?

18 Ekim’de Plos One adlı derginin yayımladığı bilimsel incelemeye göre 30 yılda böcek nüfusunun yüzde 80’i kayboldu. Durumun kaygı verici olup olmadığı sorusunun yanıtını uzmanlarda aradık.

Teknoloji

Makineler arası iletişim teknolojisinin lideri Vodafone

Araştırma şirketi Gartner, Vodafone'u üst üste dördüncü kez makineler arası iletişim teknolojilerinin dünya lideri ilan etti.

bilimsel

Kaşar peynirini beyazlatan sorunu yumurta ile çözdü

Kaşar peynir artık arı ve sert olacak. Üreticilerin yumuşamayı önlemek için yağ oranını düşürüyor, bu da peynirin yapısını olumsuz etkiliyordu. Yağ yerine yumurta kullanan bilimadamları sorunu...

Uzay

Hubble Teleskobu uzayda 'kar küresi' yakaladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan 41 bin ışık yılı ötede, Tavşan (Lepus) Takımyıldızı'ndaki küresel yıldız öbeğini kayda aldı.

bilimsel

Sağlıklı beslenen çocuklar mutlu oluyor

Sağlıklı beslenme çocukları mutlu ediyor. Sebze meyve ile beslenmeleri arttırılan çocukların öz saygıları daha güçlü oluyor, akranlarıyla ilgili ve duygusal daha az sorun yaşıyorlar.

Uzay

3 astronotu taşıyan Soyuz kapsülü Dünya'ya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapan 3 astronotu taşıyan Soyuz kapsülü, Kazakistan'a başarılı bir şekilde indi.