Bilim

bilimsel

Mavi Balina artık dünyadaki en büyük hayvan değil

Ağırlığı 190 ton olan mavi balina bilinen en ağır memeli hayvandı. Ama yeni bulunan 39 milyon yıllık fosil onu tahtından indirdi. Ağırlığı 340 tona varan soyu tükenmiş devasa antik balina Perucetus colossus artık en...

Uzay

Euclid Uzay Teleskobu evrenin geniş açılı fotoğrafını çekti

ESA'dan yapılan açıklamada, proje süreci 11 yıl süren Öklid teleskobunun, Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktan çektiği evrenin fotoğraflarını gönderdiği belirtildi.

Teknoloji

Duyduklarınıza inanmadan önce deepfake olup olmadığını düşünün

Derin öğrenme ve 'kopya' kelimelerinin birleşiminden oluşan yapay zeka odaklı deepfake sahtecilik yöntemleri son yıllarda hızlı şekilde yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Evden çalışanlar için kurgulanmış yaygın 7 internet tuzağı

Evden çalışma ile ilgili dolandırıcılıklar genelde internette, sosyal medya veya iş arayanların yeni fırsatlar aradığı LinkedIn gibi yasal kariyer siteleri ve diğer platformlarda görülen bir ilanla...

Teknoloji

Twitter'ın hesabı X.com oldu ama binadaki x de sorun çıkarttı

ABD'nin San Francisco eyaletindeki Twitter genel merkez binasının üzerindeki dev, parlak X logosu bölge sakinlerinin şikayetiyle kaldırıldı.

Teknoloji

Devlet tasarruf için açık kaynak kodlu yazılımlar kullanacak

Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı (AKKY) ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Teknoloji

Yapay Zeka korkusu Frontier Model Forum'u kurdurttu!

Yapay zekanın beraberinde getirdiği güvenlik riskleri tartışma konusu olmaya devam ederken; apay zeka şirketleri Anthropic, Google, Microsoft ve Open AI el ele vererek Frontier Model Forum'u oluşturdu.

Teknoloji

TikTok'a metin ekleme özelliği eklendi

Twitter'ın "kuş" logosunu "X" harfi ile değiştirmesinin ardından Çin merkezli kısa video paylaşım platformu TikTok, metin paylaşma özelliği getirdiğini açıkladı.

Uzay

Uzaydan dev gezegen doğumunun gizemine ışık tutan bir görüntü

ÊSA'nın VLT ve ALMA teleskopları tarafından yakalanan Monoceros takımyıldızındaki görüntü dev bir gezegene dönüşecek büyük tozlu kütleleri gösteriyor.

Teknoloji

Twitter'in logosu değişti: Gitti mavi kuş geldi X

Twitter’ın logoso artık mavi kuş değil. Elon Musk, dediğini yaptı ve mavi kuş logosunu değiştirdi. İşte Twitter'in yeni logosu