Bilim

Teknoloji

Kurumsal mail dolandırıcılığına karşı 6 öneri

Şirketlerin yöneticisini, iş ortağını ya da çalıştığı bir markayı taklit ederek çalışanları kandırıp ciddi zararlar veren BEC saldırılarına karşı 6 önemli öneri.

Teknoloji

Türksat 5A uydusu gelecek yaz uzaya çıkacak

Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A uydusunun, gelecek yılın ikinci çeyreğinde uzaya fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

Teknoloji

İnternette .tr alan adı yönetimi ODTÜ'den BTK'ya geçti

ODTÜ ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu arasında yapılan protokol ve IANA/ICANN'in onayı ile .tr alan adları yönetimi yetkileri BTK'ye geçti.

Teknoloji

41 milyon dolarlık bitcoin çalındı

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini depolayan Binance Exchange'in, 41 milyon dolar değerindeki 7 bin bitcoini bilgisayar korsanlarınca çalındı.

Teknoloji

İzlediğimiz filmden profilinizi çıkartabiliyorlar

Klavyeyi tuşlamamızdan, izlediğimiz filmlerden, okuduğumuz gazetelerden yola çıkarak bir algoritma çerçevesinde profilimizi oluşturabiliyorlar.

Uzay

NASA'nın asteroid savunma sistemi 2022'de test edilecek

Asteroid savunma sistemi Dünya'ya çarpma ihtimali bulunan asteroidlere uzay boşluğunda müdahale edilerek yönünün değiştirilmesini amaçlıyor.

Biyoloji

Kadınlarda kısırlığa yol açan gen bulundu

PKOS gelişiminde esas rolü üstlenen DENND1A geninin keşfi tedavide de yeni ufuklar açabilir.

bilimsel

Sabancı Üniversitesi Zaman Kapsülü Kriptografi Bulmacasını çözdü

Massachusetts Institute of Technology'nin çözümü için 35 yıl öngördüğü MIT Zaman Kapsülü Kriptografi Bulmacasını Sabancı Üniversitesi ekibi çözdü.

Teknoloji

Social Media Awards Turkey 2019'da kazananlar açıklandı

2019 yılı Sosyal Medya Ödülleri'ni kazananlar belli oldu. Ödül almaya hak kazananlar 3 Mayıs’ta Raffles İstanbul’da düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Bilim

2019 Sabri Ülker Bilim Ödülü Doç. Dr. Tamer Önder'e verildi

2 Mayıs akşamı İstanbul’da gerçekleştirilen törenle takdim edilen Sabri Ülker Bilim Ödülü' nün bu yılki sahibi Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tamer Önder’in oldu.