Bilim

Teknoloji

Steve Jobs 64 yaşında (Steve Jobs kimdir?)

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden, Apple'ın kurucusu Steve Jobs 2011'de hayatını kaybetmişti. Apple'ı zirveye çıkaran fikirleri üreten ve teknoloji dünyasında çığır açan Jobs yaşasaydı bugün 64 yaşında...

Teknoloji

İşitme engelliler için 'alt yazılı' gözlük geliştirildi

Düzce'de 2 lise öğrencisi, takıldığı gözlüğün yan bölümündeki led ekrana konuşmaları yansıtarak işitme engelli bireylere iletişim kolaylığı sağlayacak düzenek geliştirdi.

Teknoloji

Huawei'den katlanabilir telefon

Huawei, yeni 5G'yi destekleyen katlanabilir akıllı telefonu Mate X'i satışa çıkardı.

Teknoloji

Ay'a insansız uzay aracı gönderildi

İsrail'in kendi üretimi "Beresheet" ismi verilen insansız uzay aracı, bu sabah ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü'nden Ay'a fırlatıldı.

Uzay

uzayda 'tuhaf dev yıldız' keşfedildi

Astronom Doç. Dr. Kılıçoğlu'nun uzaydaki bir cismin "kimyasal tuhaf" olarak adlandırılan sıcak bir dev yıldız olduğunu keşfetmesi bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Uzay

NASA 'nın Ay'da su üretme formülü

NASA Ay'da su üretmenin formülünü buldu: Güneş rüzgarları Ay'a belirli hızla ulaşırsa yüzedeki oksijen atomlarını hidrojen atomlarıyla birleşetirebilecek.

Uzay

Neptün'ün mini uydusu diğer uydudan kopmuş olabilir

Mini uydu Hippocamp'in, bir gök taşının Neptün'ün büyük uydusu Proteus'a çarpması sonucu, uydudan koparak oluştuğu ileri sürüldü.

bilimsel

Yeni keşfedilen bitkiye Aziz Sancar adı verildi

Afyonkarahisar'da bulunan yeni bitki türüne, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın isminin verilmesi kararlaştırıldı.

Uzay

Keşif aracı Opportunity Mars'ın kum fırtınalarına dayanamadı

NASA, Haziran 2018'de Mars'taki kum fırtınasında Dünya ile irtibatı kesilen Opportunity ile bağlantı çabalarının sonuçsuz kalmasının ardından keşif misyonuna nokta koydu.

bilimsel

Diş eti hastalığı ile Alzheimer ilişkisi araştırılıyor

Dişlerinizi fırçalamak Alzheimer’ın önlenmesine nasıl yardımcı olabilir?