Mitoloji

Mitoloji

Sanatçı Emre Yusufi Herkül'e adidas giydirdi!

Ünlü mitoloji kahramanı Herkül adidas mankeni oldu.

Mitoloji

Hıdırellez şenliklerinin dört ana ekseni

Hıdırellez kutlamaları farklı coğrafya ve kültürlerde ortak ana eksenler etrafında şekillenen ilkbahar bayramları, insanların bu günden 4 ana beklentşisi oluyor: Bolluk, bereket, sağlık ve kısmet

Mitoloji

Antik Yunan mitolojisinde Kıyamet

Antik Çağ'da Yunanlıların Kıyamet inanışları:

Mitoloji

Mitolojik yaratık Aluş'un fotoğrafı çekildi iddiası

İddia Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'a ait. Başkan Obrador, Maya mitolojisindeki Aluş'a ait olduğunu düşündüğü fotoğrafı sosyal medyada paylaştı.

Mitoloji

Thor’un çekici şeklinde amulet bulundu

İskandinav mitolojisinde, Mjölnir olarak bilinen Thor'un çekici, Viking Çağı boyunca en güçlü İskandinav tanrılarından birinin silahı olması nedeniyle koruyucu güçlerle ilişkilendirildi.

Mitoloji

Eski Mezopotamya'da rüyalardan koruyan heykeller vardı

Mezopotamya ritüellerinde heykeller, sadece kötülüğün yerini alan nesneler değillerdi. Onlar aynı zamanda muska nitelikleriyle koruyucu objelerdi. Rüyalardan da korurlardı.

Mitoloji

Türk Kültüründe Gulyabani nasıl tanımlanıyor

Gulyabani, toplumun cin, peri kadar çok sevdiği bir korku motifi olarak eski İstanbul folklorunun önemli bir parçası ama hakkında fazla bilgi yok ve tanımı da muallak.

Mitoloji

Mitoloji Kahramanları: Avcı Akteon

Yunan Mitolojisine göre Avcı Akteon, avcılık hünerlerinin daha üstün olduğu ortaya çıkınca, kızan Tanrıça Artemis tarafından geyiğe dönüştürüldü ve kendi av köpeklerine parçalattırıldı.

Mitoloji

Kutup yıldızının kimliği neden sürekli değişiyor?

Kutup yıldızı hangi yıldız? Aslında kaç kutup yıldızı var? Şu anki kutup yıldızı hangisi. Gelecekteki kutup yıldızı hangisi olacak? Ferda Ercan Uyulan yazdı: Thuban'ın gizemi: Geçmişin ve geleceğin kutup...

Mitoloji

Tanrıça Leto, Apollon'u Patara'da doğurmuş olabilir

Patara Antik Kenti'ndeki hurmalık alanın Anadolu kökenli tanrıça Leto'nun Apollon'u dünyaya getirdiği yer olarak kabul edilen hurmalık olabileceği öne sürüldü.