Mitoloji

Mitoloji

Yunan Mitolojisinde kadının konumu

Mitlerin zamansız bir zamanın hikâyesi olduğunu söyeyen Doç. Dr. Serap Yüzgüller, Mitolojide kadının temsil edilme biçimlerini Evin Arslan'a anlattı.

Mitoloji

Vakvak Ağacı nedir?

İslam Halk inanışlarına göre bir cehennem ağacıdır. İslam kaynakları dışında Avrupa, Asya ve Hint kaynaklarında da benzer efsaneler vardır.

Mitoloji

Game of Thrones aslında ne anlatıyordu?

Game of Thrones dizisi bir hayal ürünü müydü yoksa kurgulanmış bir uyarı mıydı? Mitsel öğeler incelenerek buna cevap vermek mümkün:

Mitoloji

Roman Mitolojisi: Baba Fingo

Baba Fingo aynı zamanda Roman halk inanışları ve Çingene Kültürü'nün önemli mitolojik motifidir. İşte Baba Fingo efsanesi ve Baba Fingo inancı.

Mitoloji

Rakamların mitolojisi

Bir, Pisagorcular tarafından sevilmeyen bir sayı idi, çünkü bir sayı birimlerin toplamında oluşmalı idi ve o dönemlerde ondalık sayılar bilinmiyordu.

Mitoloji

Roma'nın kozmik tanrısı: Janus

Janus'un zaman üzerindeki kontrolü, geçmişi ve geleceği simgelediği imgelerinde bazen bir tarafı genç diğer tarafı yaşlı bir erkek yüzü kullanılarak vurgulanmış.

Mitoloji

Ardahan'da Uluslararası Mitoloji Sempozyumu yapılacak

Ardahan Üniversitesi'nin organizayonuyla gerçekleşecek Uluslararası Mitoloji Sempozyumunda pek çok branşta bildiriler sunulacak.

Mitoloji

Yunan Mitolojisinin doymayan kralı: Erysikhthon

Teselya'nın kralı Erysichthon, sarayına yeni salon yaptırmak için Tanrıça Demether'e adanmış ormandaki ulu ağacı bilerek kestirince sonsuz açlıkla cezalandırılır.

Mitoloji

Kültür ve inançlarda elma

Elma dalı asası, birçok majikal yöntemde yardımcı araçtır. Druid’lerin bu asaları kehanet için uygundur. Keltlerde elmalar, gaipten haber alma işine yarar.

Mitoloji

Herkül'ün ünlü sopasını gösteren kabartma bulundu.

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde Atatürk Barajı kıyısında bulunan Romaaskeri gözetleme kulesinin giriş kapısında, Herkül'ün sopasının kabartması tespit edildi.