Mitoloji

Mitoloji

Roman Mitolojisi: Baba Fingo

Baba Fingo aynı zamanda Roman halk inanışları ve Çingene Kültürü'nün önemli mitolojik motifidir. İşte Baba Fingo efsanesi ve Baba Fingo inancı.

Mitoloji

Rakamların mitolojisi

Bir, Pisagorcular tarafından sevilmeyen bir sayı idi, çünkü bir sayı birimlerin toplamında oluşmalı idi ve o dönemlerde ondalık sayılar bilinmiyordu.

Mitoloji

Roma'nın kozmik tanrısı: Janus

Janus'un zaman üzerindeki kontrolü, geçmişi ve geleceği simgelediği imgelerinde bazen bir tarafı genç diğer tarafı yaşlı bir erkek yüzü kullanılarak vurgulanmış.

Mitoloji

Yunan Mitolojisinin doymayan kralı: Erysikhthon

Teselya'nın kralı Erysichthon, sarayına yeni salon yaptırmak için Tanrıça Demether'e adanmış ormandaki ulu ağacı bilerek kestirince sonsuz açlıkla cezalandırılır.

Mitoloji

Kültür ve inançlarda elma

Elma dalı asası, birçok majikal yöntemde yardımcı araçtır. Druid’lerin bu asaları kehanet için uygundur. Keltlerde elmalar, gaipten haber alma işine yarar.

Mitoloji

Herkül'ün ünlü sopasını gösteren kabartma bulundu.

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde Atatürk Barajı kıyısında bulunan Romaaskeri gözetleme kulesinin giriş kapısında, Herkül'ün sopasının kabartması tespit edildi.

Mitoloji

Hades'in beş ırmağı ve Mnemosyne

Acı nehir, keder ırmağı Acheron, iniltiler nehri Cocytus , nefret nehri Styx, ateş nehri Pyriphlegethon ve unutmanın nehri Lethe Hades'in 5 ırmağıdır.

Mitoloji

Pandareos efsanesi

Odysseia'da Penelope çok bunaldığı bir gece, canını alsın diye tanrıça Artemis'e yakarır, o sırada da Pandareos ve kızlarının başına geleni anımsar ve anlatır:

Mitoloji

Titanlar: İkinci nesil tanrılar

Yunan mitolojisinde Titan dev anlamına gelir.

Mitoloji

Prometheus: Ateş Hırsızı

Adı önceden gören anlamına gelen Prometheus kahindir ve Gaia, Kronos'a nasıl devrilece­ğini haber verdiyse, Prometheus da Zeus'un bir gün tahtından düşeceğini bilir.