Biyoloji

Biyoloji

Anne primatların kendilerine özgü yas ritüeli

Yavrusu ölen Anne goriller, onun cansız bedenini taşıyarak yas tutuyor. Bu davranışın maymunlar ailesinin pek çok türünde rastlanan bir yöntem olduğu ortaya çıktı.

Biyoloji

Pandaların soyunu refah kurutuyormuş

İlginç şekilde tüm koşullar elverişli hale geldiğinde Pandaların cinsellikten uzaklaştığı ortaya çıktı.

Biyoloji

Bitkileri zombileştiren bakteri

Phytoplasma bakterisi ayrıca marul, havuç ve tahıl gibi tahıl ile yaprak ekinlerinde önemli verim kayıplarına sebep olan Sarı Aster gibi yıkıcı ekin hastalıklarına da sebep olabiliyor.

Biyoloji

Kahramanmaraş'ta tarla süren çiftçiler fil fosili buldular

Kahramanmaraş'ta tarlasını süren çiftçinin bulduğu fil kemikleri, arkeologlarca topraktan çıkarıldı. Fosilin Maraş Fili olarak da anılan soyu tükenmiş antik file ait olduğu sanılıyor.

Biyoloji

Kutup ayılarının genleri küresel ısınmadan etkileniyor

Norveç’in Svanvik bölgesinde bulunan Biyoekonomi Araştırma Enstitüsündeki araştırmacılar iklim değişikliğinin kutup ayıları üzerindeki etkisini gözlemledi.

Biyoloji

Türkiye'nin sürüngenleri çip takılarak uydudan izlenecek

Türkiye'deki bukalemun, tosbağa, toprak kertenkelesi, Kafkas engereği gibi nesli tehlike altındaki sürüngenler, çip takılarak Antalya, Muğla ve Trabzon'daki 5 Özel Çevre Koruma Bölgesi'nden izlenecek.

Biyoloji

Yünlü mamutlar DNA'larından yeniden doğacak

Colossal biyobilim ve genetik şirketi, 10 bin yıl önce nesli tükenen yünlü mamutları DNA teknolojisiyle diriltmek için 15 milyon dolar yatırım gerçekleştirdiğini açıkladı.

Biyoloji

Türk akademisyenlerin Antarktika projesi

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerde görevli akademisyenlerden oluşan ekibin projesi Antarktika TAE-6 Kutup Bölgesi Omurgasızlarının Belirlenmesi ve Sedimantolojik Analizler adını taşıyor.

Biyoloji

Kanada'da 500 milyon yıllık dev yengeç fosili bulundu

Kanada'daki Burgess Shale fosil alanında bulunan ve ’Titanokorys gainesi adı verilen yeni türün at nalı yengecinin Kambriyen döneminde yaşamış akrabası olduğu tespit edildi.

Biyoloji

4 Bin Türk'ün DNA'ları incelendi, işte sonuçlar:

Türklerin genetik kodu araştırması'nda Türk toplumu ile Balkan, Kafkas ve OrtaDoğu toplumları arasında ortak genetik bileşenler tespit edildi.