Biyoloji

Biyoloji

Dünyanın en eski yırtıcı hayvanı keşfedildi: Auroralumina attenboroughii

İngiltere'de bulunan 560 milyon yıllık fosilin, gerçek bir iskelete sahip organizmanın ilk örneği ve bilinen en eski yırtıcı hayvan olduğu belirtiliyor.

Biyoloji

Domatesler neden eskisi gibi tatlı değil?

Domateslerin şekli de, renkleri de tatları da değişti. Domateslerin Tadı Neden Eskisi Gibi Değil?

Biyoloji

Dünyanın en büyük bakterisi Karayipler'de bulundu

Şimdiye kadar bilinen en büyük bakteri uzunluğu 750 mikrometre iken yeni bulunan dev bakteri 10 bin mikrometre ki bu da 1 santimetrenin onda dördü uzunluğuna karşılık geliyor.

Biyoloji

Dünya’nın En Büyük Bitkisi tesadüfen keşfedildi

Avustralya kıyılarında , yaklaşık 200 kilometrekarelik sualtı deniz tabanına yayılan kökeni 4.500 yıllık bir deniz otunun Dünya’nın en büyük bitkisi olduğu keşfedildi.

Biyoloji

Karaciğerin moleküler yapısı 3D olarak görüntülendi

Karaciğerin yüksek çözünürlüklü 3D görüntülemesi ile sağlık ve hastalık durumunda hücre içindeki yapısal farklılıkların metabolik etkileri artık izlenebiliyor.

Biyoloji

Akciğer naklinde kan grubunu 'sıfırlama' umudu doğdu

Organ bağışında kullanılan akciğerlerin kan grubunun nakilden önce evrensel tür olarak bilinen "0" olarak değiştirilebileceği yönündeki ilk çalışmalar olumlu sonuç verdi.

Biyoloji

Dünya 41 Türkiye'de 7 kedi türü yaşıyor

Dünyada 41 kedi türü yaşarken, 7 türe Türkiye'de de rastlanıyor. Türkiye'deki kedi türleri büyüklüğüne göre pars, vaşak, karakulak, saz kedisi, yaban kedisi, Asya yaban kedisi ile ev kedisi olarak...

Biyoloji

Yaralı şempazelerin böcek terapisi yaptığı anlaşıldı

Şempanzelerin tedavi amaçlı olarak yaralarına böcek sürdükleri anlaşıldı.

Biyoloji

Uçan en büyük hayvan: Quetzalcoatlus Northropi

11 metreli kanadı ile dev bir balıkçıl gibi davranan, avını suda yakalayan ve metrelerce zıplayarak uçuşa başlayan Quetzalcoatlus Northropi, ,şimdiye kadar uçan en büyük hayvandı.

Biyoloji

'Allah'ın Kızı' Lat'a tapan Araplar, 'Süper Develer' üretmiş

'Allah'ın Kızları' olarak tapılan tanrıçalardan Lat'a ait Kuzey Irak'ın Hatra şehrindeki tapınakta bulunan resimler, 1800 yıl önce yük canavarı süper develer üretildini gösteriyor.