Biyoloji

Biyoloji

Denizanaları, dünyanın en güçlü canlıları arasında

Dünya üzerindeki en güçlü canlılar arasında yer alan denizanalarının organizmaları sanılandan daha verimli.

Biyoloji

Penguenler 14 bin 600 yıldır yeryüzünde

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesince Antarktika'da yapılan araştırma, penguenlerin geçmişinin 14 bin 600 yıl öncesine dayandığını iddia ediyor.

Biyoloji

Nesli azalan küçük flamingo İzmir'de görüldü

1988 yılından bu yana neslinin azaldığı bilinen küçük flamingolar İzmir'de boy gösterdi. Geçtiğimiz hafta İzmir’in Gediz Deltası’nda Afrika’da yaşayan ve Anadolu’da çok nadiren rastlanan “Küçük Flamingo”...

Biyoloji

Böceklerden böcek beğendiren müze

"Entomological Museum of Erzurum Turkey" adıyla uluslararası böcek müzeleri arasına giren müzede, yurt içi ve yurt dışından da gelen bilim insanları araştırmalar ve proje çalışması yapıyor.

Biyoloji

Mozaik Kuyruklu Sıçan'ın soyu kurudu

Bilim insanlarının geçtiğimiz yaptığı açıklamaya göre, Avustralya açıklarındaki tek bir adada yaşayan küçük kemirgen, iklim değişikliğinin dünyada sildiği ilk memeli türü olmuş olabilir.

Biyoloji

İzmir'de 5 yeni bitki türü keşfedildi

Türk bilim adamları tarafından İzmir'de, dünya bitki literatürüne girecek beş yeni tür keşfedildi.

Biyoloji

Hurma zeytininin gen haritası diğer zeytinlerden farklı

Hurma zeytininin gen haritası çıkarıldı. Türkiye'de sadece Karaburun yarımadasında "erkence" olarak bilinen zeytin ağaçlarından hasat edilen hurma zeytiniyle ilgili Urla Belediyesinin talebiyle bilimsel çalışma...

Biyoloji

Kansere yol açan tümör baskılayıcı gen bulundu

Prof. Dr. Yaprak Üstün, BRCA 1-2'nin tümör baskılayıcı gen olduğunu söyledi. Tümör baskılayıcı genin mutasyonu kanser oluşturuyor.

Biyoloji

Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü kuruldu

Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsünün kuruluşu ve yapılanmasına ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Biyoloji

Genetik hastalıklarda bile kök hücrelerin onarılabilecek

GTÜ bilim insanları, kök hücrelerin matematiğini çözerek, hasar görmüş dokuların yenilenmesinden genetik hastalıklara kadar birçok rahatsızlığın tedavisine ışık tutmayı amaçlıyor.