bilimsel

bilimsel

2020'nin immünoloji gelişmesi: Kovid-19’un genetik deşifresi

Kovid-19'u ağır geçiren hastaların genetik şifrelerini ortaya koyan araştırma, Nature dergisince "2020'nin immünoloji alanında öne çıkan gelişmesi" olarak gösterildi.

bilimsel

Prof. Dr. İbrahim Benter: Koronavirüs'ün ilacı bulundu

ABD’de araştırmalar yapan KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü Prof. Dr. İbrahim Benter, Kovit 19 virüsü mutasyona uğrasa bile hastaların tedavi edilebileceği ilaç bulunduğunu söyledi.

bilimsel

Keçi sütünde Koronavirüse karşı etkili protein keşfedildi

Keçi sütünde bulunan beta-laktoglubini belli enzimlerle muamele ettikten sonra ortaya çıkan 'biyoaktif peptit' parçalarının coronavirus üzerinde etkili olduğunu tespit edildi.

bilimsel

Koronavirüs aşıları Covid 19 mikrobunun etkisini artırabilir

Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy, 'Covid-19’a karşı üretilen aşılara temkinli yaklaşmalıyız. Çünkü hastalığın nedeni böyle bir aşı olabilir' uyarısında bulundu.

bilimsel

Plastik malzemeler kronik hastalıklara sebep oluyor

Plastiklerin ana maddesi ftalatlar, her yanımızı saran tüketici ürünlerinden yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasal maddedir.

bilimsel

Nazik ve yardımsever insanlar daha sağlıklı

Nezaketin ve yardımseverliğin sağlığa faydalı olduğu kanıtlandı

bilimsel

2020 Nobel Ekonomi Ödülü Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson'ın

Nobel Ekonomi Ödülü; açık artırma teorisindeki ilerlemeler ve yeni açık artırma formatlarının keşfinden ötürü Amerikalı ekonomistler Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson'a verildi..

bilimsel

Giysi üzerinden de ısıran Asya kaplan sivrisineği

Son yıllarda Türkiye’de de görülen ve sarı humma, zika, Batı Nil virüsü enfeksiyonu gibi çok sayıda hastalığı taşıyan Asya Kaplan Sivrisineği hakkında araştırmalar sürüyor.

bilimsel

Sosyal medya kullananlarda siberkondri daha yüksek

İstanbul'da yapılan araştırma ile internetten hastalık arama hastalığı Siberkondri oranı ölçüldü. Araştırmacılar sonuçları vahim olarak yorumladı.

bilimsel

Rusya'da 30 bin yıllık ayı mumyası bulundu

Rusya'da nesli 15 bin yıl önce nesli tükenen mağara ayılarından birine ait doğal yollarla mumyalaşmış tam beden ve bir de yavru ayı bedeni keşfedildi.