bilimsel

bilimsel

Afrika'da 2 bin yıllık hayvan tuzakları keşfedildi

2 bin yıl önce Güney Afrika yerlilerinin çölde inşa ettiği taş duvarların aslında av hayvanları için oluşturulan tuzaklar olduğu tahmin ediliyor.

bilimsel

Atina'da 2300 yıllık lanet kavanozu bulundu

Atina Agorası'nda bulunan, üzerinde isimler yazılı, içine tavuk parçaları atılmış kavanozun büyü amaçlı kullanıldığı tahmin edililiyor.

bilimsel

Toplu taşıma araçları keşfedilmeyi bekleyen bakteri ve virüs dolu

Dünya çapındaki araştırmaya göre metro trenleri ve otobüsler dahil birçok toplu taşıtta bugüne kadar keşfedilmemiş 10 bin 928 virüs ve 1302 bakteri bulunuyor.

bilimsel

Koronavirüs acı tadı fark edenleri sevmiyor

Çalışma sonucunda acı tatları algılamayan kişilerin, acı tatlara duyarlı kişilere kıyasla virüse yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya konuldu.

bilimsel

Yarasalarda koronavirüsün uzak akraba mutasyonu saptandı

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir mutasyon tespit edildi, virüsün Kovid-19'a yol açan virüsün 'uzak akrabası' olduğu belirtildi.

bilimsel

BİSEP 2021 Ödüllerini kazanan projeler açıklandı

Bilim İnsanı Seçme Proje Yarışması'nda ödüle layık görülen projeler belli oldu.

bilimsel

Bilimsel sonuç: Alkolün bir yudumu bile beyne zarar

Araştırmalara göre alkolde güvenli bir eşik yok, en düşük miktarda alınan alkol bile beynin neredeyse tamamını etkiliyor.

bilimsel

Direksiyona oturmak asabiyete giden en kestirme yol

Araba sürmek, sürücülerin stres mekanizmalarını tetiklemeye yetiyor. Normalde doğal karşılanan olaylar bile direksiyondayken sinir bozucu olarak algılanıyor.

bilimsel

Anüslerini nefes borusu gibi kullanabilen memeliler varmış

Memeliler hakkında ilginç bir keşif yapıldı: Bazı türlerin acil durumda anüs (makat) yoluyla nefes aldığı anlaşıldı. Bu özellik solunum sıkıntısı çeken hastalara ümit de olabilir.

bilimsel

Koronavirüsün mutasyonları daha güçlü görünüyor

Hücrelere bulaşma ve yayılma oranı arttığı belirlenen N501Y adlı mutasyonu Kovit-19'a göre yüzde 40 daha daha fazla risk barındırıyor.