bilimsel

bilimsel

200 Milyon yıllık kelebek şaşırttı

Bilim adamları 200 milyon yıl önceki kelebekle tanıştı. Fosiller kelebeklerin evrimiyle ilgili mevcut bilgileri alt üst etti!

bilimsel

Doğum sonrası şarkı söyleyen anneler stres tanımıyor

Şarkı söylemenin, doğum sonrası depresyona giren annelerin daha çabuk toparlanmasına yardımcı olduğu bildirildi.

bilimsel

Obezite ile genetik mutasyon bağlantılı

Obez çocukların yaklaşık yüzde 30'unda, öncesinde hastalık ile genetik bağlantı tespit edildi.

bilimsel

Neolitik dönem DNA'larının şifreleri ODTÜ'de çözülecek

Avrupa Araştırma Konseyi, Neolitik dönemde Anadolu'da yaşamış bin 500 insana ait ilk DNA analizlerinin yapılması için ODTÜ'ye 2,5 milyon avro bütçe verdi.

bilimsel

Yalnızlık zeka seviyesini düşürüyor!

Sovyetler Birliği döneminde yapılan bir araştırma toplumdan izole olmanın ayrıca IQ'nun düşmesine de yol açtığını gösteriyor.

bilimsel

Mercan resiflerinin yokolma tehlikesi altında

Bilim adamları ağarmaların bu sıklıkta devam etmesi halinde mercan resiflerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

bilimsel

11 bin 500 yıllık Amerikalı kızın DNA'ları incelendi

6 aylık kız bebeği İskeleti üzerinde yapılan genetik inceleme ve diğer veriler, küçük kızın, daha önce bilinmeyen bir eski çağ grubuna ait olduğunu gösteriyor.

bilimsel

Bilimadamları kutuplarda Piri Reis'in haritasını kullanacak

Piri Reis'in, 1513 tarihli dünya haritasında Güney Amerika Kıtası'nın en güney bölgelerini çizerek, Antarktika'ya en yakın toprakları gösterdiğine işaret eden Özlü, Türk bilim insanlarının da 1967 yılından bu yana...

bilimsel

Çocuklara iki atıştırmalıktan fazlası zarar

İngiliz araştırmacılara göre çocukların günde en fazla 100 kalorilik iki atıştırmalık yiyebilir. Bu miktardan fazlasına izin verilmemesi önerisinde bulunan uzmanlar fazlasının zararlı olduğuna dikkat...

bilimsel

Bir fincan kahvenin pek de zararı yokmuş!

Kahve tiryakilerini sevindirecek bilimsel araştırma sonuçlarına göre; kahve içen erkek ve kadınların, hiç kahve içmeyenlere göre kronik hastalıklara daha az yakalanıyor.