bilimsel

bilimsel

Hareketli çocukların beyni daha kolay öğreniyor

Hareketliliğin beynin dil ve okuma ile ilgili bölgelerindeki etkilerini de araştıran bilim adamları, motor yetenekleri gelişmiş çocuklarda bu bölgelerdeki gri maddenin daha fazla olduğunu da ortaya çıkardı.

bilimsel

2017 TÜBA ödüllerinin sahipleri belli oldu

TÜBA ödülleri; İst. Medipol Üniversitesi'nden Hüseyin Arslan, Harvard Üniversitesi'nden Cenk Ayata ve Eötvös Lorand Üniversitesi'nden Gabor Hamza'ya verildi.

bilimsel

Hamileler için en sağlıklı uyuma şekli

Gebeliğin son üç ayında yan yatarak uyumak, ölü doğum yapmayı engellemeye yardımcı oluyor.

bilimsel

Üzerinde İsis'in resmi olan mumya bulundu

Mısır'ın Feyyum kentinde bulunan Greko-Roman mumyanın yüzünde altın sarısı ve mavi renkte maske, göğüs kısmında tanrıça İsis'in resmi bulunuyor.

bilimsel

Sabri Ülker Vakfı metabolik koruyucu Nrf1 molekülü'nü keşfeti

Harvard Sabri Ülker Merkezi’nden bilim dünyasında kolesterol ile ilgili çığır açan buluş açıklaması.

bilimsel

Karıncaları zombileştiren parazit!

Karıncaların kendi istekleri dışında hareket etmelerini sağlayan bir parazit uzun zamandır bilim adamlarınca araştırılıyordu. Karıncaları zombi yapan parazit mantar türüyle ilgili ilginç gerçeklere...

bilimsel

Yapay minyatür insan beyni üretildi!

ABD'li bilim insanları, laboratuvar ortamında insan beyninin bütün fonksiyonlarını yerine getirebilen bezelye büyüklüğünde minyatür beyin üretti.

bilimsel

Su samurlarının ataları yırtıcı olabilir

Bugün en ağırları 12 kilo gelen, sadece balık ve kabuklu deniz ürünleriyle beslenen su samurlarının 6 milyon yıl önceki akrabaları ayı kadar güçlü ve kurt kadar yırtıcı bir av hayvanı olduğu tahmin ediliyor....

bilimsel

Koyun hafıza testinden başarıyla geçti

Koyunlar daha önce gördükleri insanları tekrar gördüklerinde tanır mı? Bilim insanlarına göre bu sorunun yanıtı evet. Üstelik ellerinde kanıt da var.

bilimsel

Şınav çeken ve mekik yapanlar daha uzun yaşıyor

Sydney Üniversitesinde yapılan deneyde şınav ve mekik egzersizlerini düzenli yapmanın erken ölüm riskini yüzde 23 ve kanserle ilişkili ölüm riskini de yüzde 31 azalttığı görüldü.