bilimsel

bilimsel

TÜBA'nın GEBİP ve TESEP 2019 ödül başvuruları başladı

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar: Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri ve Bilimsel Telif Eser Ödül Programına ​başvurularının, 4 Mart'a dek yapılabilecek

bilimsel

Sabri Ülker Bilim Ödülü 2019 için başvurular başladı

Sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan 45 yaş altı genç bilim insanlarına açık olan yarışmanın başvuruları, 31 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek.

bilimsel

Peygamber çiçeğinin yeni türü bulundu

Peygamber çiçeği ailesinden olduğu tespit edilen bitki türüne, Çelikhan ilçesinde bulunması nedeniyle Cyanus celikhanensis adı verildi.

bilimsel

Küresel ısınma sülfat enjeksiyonuyla önlenebilir mi?

Stratosfer katmanının alt kısımlarına büyük miktarlarda sülfat parçacıkları salınarak, güneşin parlaklığının düşürülebileceği iddia edildi

bilimsel

Gök taşının gramı 2 milyar dolar ediyor

Bilimsel açıdan sadece göktaşının bir gramı 2 milyar dolar ediyor ama göktaşı olması için 3 önemli özelliği taşıması gerekiyor.

bilimsel

Gizemli Jamaika Memelisinin sırrı çözüldü

Jamaika memelisinin özelliklerinden dolayı onun mevcut canlı türleri içinde nereye konulması gerektiği anlaşılamıyordu.

bilimsel

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Din ilimleri bilime rakip değildir

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Din ilimleriyle pozitif bilimler, birbirini tamamlayan bilimlerdir, birbirinin rakibi ve alternatifi değil." dedi.

bilimsel

Erken uyanan kadınlarda meme kanseri riski azalıyor

Sabah erken kalkan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin, geç kalkanlarla karşılaştırıldığında daha az olduğu belirtildi

bilimsel

İki gebelik arasında en az bir yıl beklemek gerekiyor

Kadınlarda doğumdan sonraki bir sene içinde hamile kalmak sağlık riski oluşturuyor, 35 yaşından büyük kadınlarda risk daha da büyüyor.

bilimsel

İlaçtaki parasetamol empatiyi azaltıyor

Parasetamol almayan gruptaki hayvanların, boğulmak üzere olanları hemen kurtardığı, az ve orta doz ilaç alanlarda kurtarma süresinin uzadığı tespit edildi.