bilimsel

bilimsel

2020 Nobel Ekonomi Ödülü Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson'ın

Nobel Ekonomi Ödülü; açık artırma teorisindeki ilerlemeler ve yeni açık artırma formatlarının keşfinden ötürü Amerikalı ekonomistler Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson'a verildi..

bilimsel

Giysi üzerinden de ısıran Asya kaplan sivrisineği

Son yıllarda Türkiye’de de görülen ve sarı humma, zika, Batı Nil virüsü enfeksiyonu gibi çok sayıda hastalığı taşıyan Asya Kaplan Sivrisineği hakkında araştırmalar sürüyor.

bilimsel

Sosyal medya kullananlarda siberkondri daha yüksek

İstanbul'da yapılan araştırma ile internetten hastalık arama hastalığı Siberkondri oranı ölçüldü. Araştırmacılar sonuçları vahim olarak yorumladı.

bilimsel

Rusya'da 30 bin yıllık ayı mumyası bulundu

Rusya'da nesli 15 bin yıl önce nesli tükenen mağara ayılarından birine ait doğal yollarla mumyalaşmış tam beden ve bir de yavru ayı bedeni keşfedildi.

bilimsel

Çok sayıda kedi koronovirüs taşıyor olabilir

Kovid-19 tahmin edilenden daha fazla kediye bulaşmış olabilir. Çin'de bir araştırma yeni tip koronavirüsün sanılandan daha fazla kediye bulaşmış olabileceğini gösterdi.

bilimsel

Türkiye'deki en eski ağaç fosili 160 milyon yaşında

Erzurum ve Gümüşhane arasında bulunan arokarya ağacına ait 160 milyon yıl öncesine ait taşlaşmış fosiller geçmiş jeolojik zamanlar hakkında bilgi veriyor.

bilimsel

Megalodon köpekbalığının sadece yüzgeci insan boyundaydı

23 milyon ile 3 milyon yıl önceki dönemde yaşadığı düşünülen megalodon köpekbalığının boyutu ilk kez İngiltere’de yapılan bir araştırma ile bütünüyle ortaya çıktı.

bilimsel

Bitki gelişiminden sürdürülebilir elektrik enerjisi üretilebiliyor

Elektrik üretimi için özel alana, tesis veya üretim ünitesi kurulmasına gerek duyulmadan bitkiler büyürken elektrik üretilebilecek.

bilimsel

Kangalların neden yavrularını yediği anlaşıldı

Kangal köpeklerinin yavrularını yemesinin sırrı çözüldü, tedaviye geçildi

bilimsel

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri'nin konusu belli oldu

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri 2021 yılında Korona Sonrası Dünya ve Türkiye konulu araştırmalara verilecek.