bilimsel

bilimsel

Böceklerin ortadan kaybolması felaketin habercisi mi?

18 Ekim’de Plos One adlı derginin yayımladığı bilimsel incelemeye göre 30 yılda böcek nüfusunun yüzde 80’i kayboldu. Durumun kaygı verici olup olmadığı sorusunun yanıtını uzmanlarda aradık.

bilimsel

Kaşar peynirini beyazlatan sorunu yumurta ile çözdü

Kaşar peynir artık arı ve sert olacak. Üreticilerin yumuşamayı önlemek için yağ oranını düşürüyor, bu da peynirin yapısını olumsuz etkiliyordu. Yağ yerine yumurta kullanan bilimadamları sorunu...

bilimsel

Sağlıklı beslenen çocuklar mutlu oluyor

Sağlıklı beslenme çocukları mutlu ediyor. Sebze meyve ile beslenmeleri arttırılan çocukların öz saygıları daha güçlü oluyor, akranlarıyla ilgili ve duygusal daha az sorun yaşıyorlar.

bilimsel

İnsan boyunda dev penguen fosili bulundu

MYeni keşfedilen dev penguene Maori dilinde mitolojik canavar ve kuş anlamına gelen "Kumimanu biceae" ismi verildi.

bilimsel

Filozof Kuçuradi: Etik değerler insanın onurunu oluşturur

Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, "Etik değerler insanın onurunu oluşturur. İnsan onuru ise, insan türünün en başta etik başarıları ve bilincini oluşturur.” dedi.

bilimsel

2017 Nobel ödülleri sahipleriyle buluştu

Nobeli kazananlara birer diploma, Nobel madalyası ve 9 milyon İsveç kronu (yaklaşık 900 bin avro) para ödülü de verildi.

bilimsel

Uzun ömrün sırrı bol hareket

Uzmanlar altını çiziyor! hareket etmek ölüm riskini azaltıyor. Özellikle ev kadınlarının en çok şikayet ettiği konuların başında gelen ‘bitmeyen ev işleri’ aslında hayat kurtarıyor.

bilimsel

Darth Vader'e benzeyen fosil bulundu

245 milyon yıllık atnalı yengecine Darth Vader'in adından hareketle Vaderlimulus Austrolimulidae adı verildi.

bilimsel

Tarih öncesi kadınlar modern sporculara taş çıkartıyordu!

Tarih öncesi çağlarda yaşayan kadınlara ait kemik örnekleriyle, Cambridge Üniversitesinin şampiyon kadınlar kürek takımı üyelerinin kemik taramalarını karşılaştırdıkları araştırmada güç dengesizliği ortaya çıktı....

bilimsel

Damlayan Kıtalar Teorisi, Anadolu ile savunuldu

Ünlü bilim dergisi Nature Communications'te yayınlanan makaleye göre; kıtaların fiziksel davranışını araştıran Türk bilimcileri, kıtaların tabanlarının zamanla ısındığını ve kırılmak yerine macun gibi derinlere...