Uzay

Uzay

Güneş Sisteminin nasıl oluştuğuna dair yeni teori

Yeni teoriye göre, Güneş Sistemi, bir Wolf-Rayet Yıldızından yayılan parçacık akımlarının Güneş'i ve yörüngesindeki gezegenleri, uyduları ve diğer gök cisimlerini meydana getiren malzemeleri bir balon içinde...

Uzay

Uzayda bağlantısız dolaşan ilk insan öldü

Uzayda bağlantısız ve serbestçe dolaşan ilk insan unvanına sahip Amerikalı astronot Bruce McCandless öldü.

Uzay

Ölen yıldızın çevresinde oluşan gaz nebulası

Fotoğrafın merkezinde beyaz bir cüce yıldız ve onun etrafında merkez kaç kuvvetiyle yayılan gaz bulutları görülüyor.

Uzay

Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı

Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in geri dönüştürülmüş Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ulaştı.

Uzay

Güneş Sistemi'ne benzer Kepler 90 yıldız sistemi bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Google, Dünya'dan 2 bin 545 ışık yılı uzakta 8 gezegenden oluşan güneş sistemi bulunduğunu açıkladı.

Uzay

Hubble Teleskobu uzayda 'kar küresi' yakaladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan 41 bin ışık yılı ötede, Tavşan (Lepus) Takımyıldızı'ndaki küresel yıldız öbeğini kayda aldı.

Uzay

3 astronotu taşıyan Soyuz kapsülü Dünya'ya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapan 3 astronotu taşıyan Soyuz kapsülü, Kazakistan'a başarılı bir şekilde indi.

Uzay

16 Aralıkta Phaethon çok yakınımızda

16 Aralık'ta Geminid'in zirve noktasından yalnızca birkaç gün sonra Phaethon 523.5 günlük yörüngesinde Dünya'ya en yakın yere gelecek. 2017'nin İkizler Duşu ekstra özel olabilir. Ferda Ercan Uyulan Phaethon'un Mitini...

Uzay

Geminid meteor yağmuru ilgiyle izlendi

Halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen meteor yağmurunun en yoğunlarından Geminid (İkizler) yurdun pek çok noktasında gözlendi.

Uzay

Uzayda süpernova'dan geriye kalan renk cümbüşü

NASA, teleskobun süpernova patlamasından arta kalan maddi unsurları farklı renklerde kayda aldığı bir fotoğrafı internet sitesinde yayımladı.