doc-dr-safak-nakajima

Ruhsal

Reddedilme korkusu

Bazıları, reddedilmeyi kabul edemez ve saldırganlaşır. Bu tepki, saldırganı takip ve tehdit etmeye, şiddet uygulamaya ve hatta canına kast etmeye kadar uzanabilir.

Ruhsal

Gülümseyin, iyileşin, güzelleşin!

Gülümsediğimizde yüzümüzde 7 kas kasılır; somurttuğumuzda ise 43! İki yüz bin kez somurtmamız, yüzümüze sert ve mutsuz ifade veren, derin ve kalıcı kırışığa yol açar.

Ruhsal

Yeşillik ve ruh sağlığı

Yeşil alanların hava kirliliğini azaltıp temiz hava solumamızı sağladığını, böylece beynimizin daha iyi oksijenlenerek, daha sağlıklı düşünebildiğini biliyor musunuz?

Ruhsal

İnsanlarda tiksintiyi tetikleyen temel nedenler

Bulaşıcı hastalıklardan, bozuk gıdalardan, kötülüklerden korunabilmek için, onlardan uzaklaşma itkisi yaratacak duygular gerekiyor. Tiksinme duygusu işte bunun için var!

Ruhsal

Hepimizin içinde bir kibrit kutusu vardır!

Bağımlı kişilik, ruhsal ve fiziksel pek çok hastalığın ortaya çıkmasında büyük rol oynayabilen önemli bir sağlık sorunudur.

Ruhsal

Panik atak bir akıl hastalığı değildir.

Panik atak yaşamınızı, günlük aktivitelerinizi, ilişkilerinizi, işinizi, yolculuklarınızı bile etkiler. Kalbinizin veya başka bir önemli organınızın hasta olduğu korkusuyla, sayısız doktora muayene...

Ruhsal

Aşkın halleri nelerdir, sizinki hangi tür aşk?

Aşk üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, aşkın üç çeşidi olduğunu söylüyor.

Ruhsal

Terör eylemleri yapanların ortak özellikleri

Nasıl oluyor da bazıları, hiç tanımadıkları insanların yaşamlarını mahvedecek hatta kendilerini de beraberinde yok edecek bir duygu/zihin durumuna geçebiliyor?

Ruhsal

Histrionik kişilik bozukluğu: İlgi arsızları

Toplumda 'ilgi arsızı' diye adlandırılan bu kişiler, başkalarının sürekli ilgi ve onayına ihtiyaç duyduklarından, ilgi çekememek onlarda bir yıkım yaratır. İnsanlarla iyi geçinseler de ilişkileri sığ ve...

Ruhsal

Zor duyguları nasıl yönetebilirsiniz?

Ne yazık ki çoğumuz bize dayanılmaz gelen zor duygulardan ve onların mesajlarından kaçarız.

Ruhsal

Aşkı öldüren 4 katil tutum

Bir ilişkinin sürüp sürmeyeceği büyük ölçüde tarafların fikir ayrılıklarında birbirlerine nasıl davrandıklarına bağlıdır.

Ruhsal

Gerçek burada, siz neredesiniz?

Gelecek sizin için her an karşınıza korkunç olaylar çıkarabilecek bir korku tüneli mi?