balik

Kültür Sanat

Arkeologlar Efes Antik Kenti'nde yaşayanların mutfak alışkanlarına ulaştı

Avusturya Bilimler Akademisi Avusturya Arkeoloji Enstitüsünce Efes Antik Kenti'nde yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan yaklaşık 1400 yıllık yapı kompleksi, tarihsel birçok araştırmaya kapı araladı.

Sağlık

Boğaza kılçık batması durumunda yapılması gerekenler

Balık yerken boğaza kılçık kaçarsa öncelikle sakin davranılmalı, panik yapılmamalıdır. Kılçığın öksürükle çıkmadığı takdirde vakit kaybetmeden KBB ya da gastroentoloji uzmanına başvurulmalıdır....

Bilim

380 milyon yıllık balık kalbi bulundu

En eski kalp kalıntısı 380 milyon yıllık fosilleşmiş bir gerçekçeneli balık türü olan arthrodira türünde, mide, bağırsak ve karaciğer ile birlikte fosilleşmiş olarak bulundu..

Yurt

Kızılırmak'ta ölen balıklar sıcak kurbanı olmuş

Kızılırmak'ta yaşanan balık ölümlerinin, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı ile ırmakta akıntı olmayan durgun sudaki oksijen miktarının düşmesinden kaynaklandığı açıklandı.

Yurt

Kızılırmak'ta balık ölümlerinin sebebi araştırılıyor

Sivas'ta, tarihi Kesik Köprü mevkisinde yaşanan balık ölümlerinin görülmesi üzerine inceleme başlatıldı.

Biyoloji

'Kükreyen' balık fosili

Adeta kükrüyormuş gibi ağzını açmış şekilde fosilleşmiş vahşi görünümlü orkinos benzeri yırtıcı Pachycormus adlı türün fosili, iri dişleri ve gözleri ile görenleri dehşete düşürüyor.

Kültür Sanat

Mogan Gölü’nün çöpleri Balık Heykel oldu

Gölbaşı Belediyesi'nin projesi ile Mogan Gölü’nde yapılan çevre temizliği sonucunda ortaya çıkan atık maddelerden “Balık Heykel” yapıldı. Yapılan heykel düzenlenen etkinlikle göle bırakıldı.

Mutfak

Zayıflamak isteyenlere dostluk edecek 11 besin

Birbirinden farklı 11 besinin vücuda etkileri ve nasıl yenlip, içilmesi gerektiğine dair bilgiler:

Mutfak

Hangi balıkta ne kadar omega-3 var?

Bazı balık ve deniz ürünlerinin 100 gramındaki omega-3 (gram) değerleri...

Bilim

Hamsi Karadeniz'in en biyoaktif balığı

Karadeniz'de en çok avlanan hamsi, istavrit, mezgit, palamut ile barbun balıklarının kimyasal bileşenleri ve biyoaktif özellikleri incelendi.

Mutfak

Kurufasulye - pilav, köfte - ayran sevenlere kötü haber

Yanyana yendiklerinde lezzetleri çok güzel olsa da sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bazı besinler var. İşte birlikte yenilmesi sakıncalı besin maddeleri

Yaşam

Avrupalı ve Türk balıkçılar İzmir'de en büyük balığın peşinde

14. Big Fish Türkiye Turnuvası İzmir'deki Çeşme Marina'dan başladı. Yakala-Bırak-Yaşat kategorisinde şu ana dek 145 santimetrelik orkinoslar yakalandı ve denize geri bırakıldı.