Sağlık

Bayram tatlıları bu sene daha da riskli

TBV uyardı: Tam kapanma sürecine denk gelen Ramazan Bayramı'nda, kontrolsüz beslenme ve tatlılar, hareketsizlik nedeniyle daha tehlikeli bir hal alabilir.

Bayram tatlıları bu sene daha da riskli

"Sağlıklı bireyler için oruç tutmak bedeninin dinlenmesidir" konusunun, bayramında bazı kişilerde psikolojik açlığın giderilmesi olarak algılandığını ve aşırı yemenin ortaya çıktına dikkat çeken - Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk,  "Bayramların en keyifli tarafı kalabalık sofralar ve aile ziyaretleridir. Daha sağlıklı günler görmek dileğiyle evlerimize kapandığımız ve hareketsiz kaldığımız bir döneme denk gelen Ramazan Bayramı'nda, kontrolsüz beslenme ve aşırı tatlıya her zaman olduğundan daha fazla özen göstermeliyiz. Aşırı şeker ve tuz tüketiminin nelere yol açacağı sıklıkla üzerinde durduğumuz konular. Fakat kişilerin yanlış beslenme alışkanlıkları sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaya devam ediyor. Kültürümüzde ve zengin mutfağımızda ağız tadı için her zaman bir alternatif var. Şerbetli ve hamur işi tatlılar yerine uygun miktarda sütlü tatlılar yenilmesi, meyve suyu veya soğuk meşrubat yerine su içimi keyifli hale getirecek karanfil, limon, nane gibi tatlarla suya aroma katılması gibi kolay uygulanabilir yöntemler her zaman ön planda olmalı."

Tuz ve şeker böbreklerin de belası

Erk, dengeli ve kararında tuz ve şeker kullanımının genel vücut sağlığına ve böbreklere olan etkisine işaret ederek, "Kısıtlı hareketle evlerde geçirilecek bir bayram, şüphesiz kontrolsüz beslenmeyi de beraberinde getirecektir. Bu gibi durumlarda tercihiniz her zaman porsiyon kontrolü ve hafif beslenmeden yana olmalıdır. Unutmayalım ki karşı karşıya kalınan hastalıkların önemli bir kısmı beslenme hatalarından kaynaklanıyor." dedi. 

Çare Ramazan Bayramı'nda da sağlıklı beslenmek

TBV Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın da ramazan boyunca kısıtlı bir zaman diliminde, düzenli şekilde beslenilmesine alışan vücudu bayramda çok zorlamamak gerektiğini belirterek, şu önerileri sundu: "Bayramda aşırı şeker ve tuz içeren, yüksek kalorili yiyecekleri bir anda ve çok fazla yemek kan şekerimizde dalgalanmalara ve tansiyon problemlerine neden olabilir. Bunun önüne geçmek için Ramazan Bayramı'nda da sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir beden için en önemli koşuldur."

Yorumlar