safak-nakajima

Ruhsal

İlişkinizde kendiniz misiniz?

Başta sunulan hayali kişiliğin zamanla yerini gerçek benliğe bırakması, saklanan sırların ortaya çıkması, ilişkiyi krize sürükler.

Yeniçağ

Neden Holistik Tıp?

Bu yol, hem ciddi yapısal değişimler, hem de çok donanımlı hekimler yetiştirilmesi gibi geniş bir bakış açısı ve cesur adımlar gerektirir.

Ruhsal

İyileşmek, değişmek demektir!

Yaşamınızdaki çıkmazları, taşın altına elinizi koymadan, kendinizi yapılandırmadan, yalnızca ilaçlara sarılarak çözemeyeceğinizi unutmayın!

Ruhsal

Narsisistik annelerin kızlarında açtığı yaralar

Bir kız çocuğunun başına gelebilecek en büyük talihsizliklerden birisi, narsisistik yani kendine âşık bir annenin kızı olmaktır.

Yeniçağ

İyi Yaşama Sanatı: Stoacılık

Zenon’un felsefesi üç kısımdan oluşur: Mantık, Fizik ve yanlışı doğrudan ayırmada, ahlaki kuralları felsefi boyutta sorgulayan Etik.

Ruhsal

Tehlikeli ilişkilerin uyarıcı işaretleri

Doç. Dr. Şafak Nakajima, sağlıklı bir ilişkinin ancak özen, dürüstlük ve saygı ile kurulup yaşatılabileceği gerçeğini lütfen unutmayın, diyor.

Ruhsal

Yeşillik ve ruh sağlığı

Yeşil alanların hava kirliliğini azaltıp temiz hava solumamızı sağladığını, böylece beynimizin daha iyi oksijenlenerek, daha sağlıklı düşünebildiğini biliyor musunuz?

Ruhsal

İnsanlarda tiksintiyi tetikleyen temel nedenler

Bulaşıcı hastalıklardan, bozuk gıdalardan, kötülüklerden korunabilmek için, onlardan uzaklaşma itkisi yaratacak duygular gerekiyor. Tiksinme duygusu işte bunun için var!

Ruhsal

Hepimizin içinde bir kibrit kutusu vardır!

Bağımlı kişilik, ruhsal ve fiziksel pek çok hastalığın ortaya çıkmasında büyük rol oynayabilen önemli bir sağlık sorunudur.

Ruhsal

Panik atak bir akıl hastalığı değildir.

Panik atak yaşamınızı, günlük aktivitelerinizi, ilişkilerinizi, işinizi, yolculuklarınızı bile etkiler. Kalbinizin veya başka bir önemli organınızın hasta olduğu korkusuyla, sayısız doktora muayene...

Ruhsal

Terör eylemleri yapanların ortak özellikleri

Nasıl oluyor da bazıları, hiç tanımadıkları insanların yaşamlarını mahvedecek hatta kendilerini de beraberinde yok edecek bir duygu/zihin durumuna geçebiliyor?

Ruhsal

Histrionik kişilik bozukluğu: İlgi arsızları

Toplumda 'ilgi arsızı' diye adlandırılan bu kişiler, başkalarının sürekli ilgi ve onayına ihtiyaç duyduklarından, ilgi çekememek onlarda bir yıkım yaratır. İnsanlarla iyi geçinseler de ilişkileri sığ ve...