kilise

Hristiyanlık

Akdamar Kilisesi'nde 7. ayin hazırlığı

İnanç turizminin önemli mekanlardanVan'ın Gevaş ilçesi Akdamar Adası'ndaki kilisede bu yıl düzenlenecek ayin için rezervasyonlar başladı.

Hristiyanlık

Fener Rum Patriği olmayan kiliseye papaz atadı

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde bulunan kilise kalıntısı için resmi olarak papaz atandı ve harabelerde resmi ayin yönetti.

Hristiyanlık

Alman kadınlar Maria 2.0 sloganıyla kilise grevi başlattı

Katolik kadınlar, Maria 2.0 sloganıyla başlattıkları "kilise grevi" ile kilisedeki erkek egemen yapıyı ve cinsel tacizlerin örtbas edilmesini protesto ediyor

Yurt

Ordu'daki Taşbaşı Kilisesi kent müzesi oluyor

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Tarihi Taşbaşı Kilisesi'nin aslına uygun olarak restore edildikten sonra Kent Müzesi olarak turizm sektörüne açılacağını söyledi.

Kültür Sanat

Sagrada Familia Kilisesine sonunda imar izni verildi

İspanya'nın ünlü turistik yapılarından inşaatı 130 yıldır devam eden Barcelona'daki Sagrada Familia kilisesi, imar izni alabilmek için yüklü ceza ödüyor.

Hristiyanlık

Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığını tanıdı

Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Moskova’daki Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılma yolundaki talebinin kabulünü kararlaştırdı.

Hristiyanlık

Ortodoks aleminde Fener-Moskova zıtlaşması

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin gelecekteki statüsü Fener Ortodoks Kilisesi’ni Moskova Kilisesi ile karşı karşıya getirdi. Fener Kilisesi Ukrayna’nın yanında yer alırken, Moskova’nın sert karşı tavrı yüzünden...

Yurt

Defineciler kiliseye kuyu kazdılar

Defineciler Beşiktaş'taki kiliseye 9 metrelik kuyu kazdılar

Turizm

Alahan Manastırı

Mersin'in Mut ilçesindeki Alahan Manastırı, Göksu Vadisi'ne hakim dik bir yamaçta yer alıyor. Milattan sonra 440-442'de yapıldığı tahmin edilen yapı, biri yıkılmış iki kilise, kayalara oyulmuş keşiş odaları ve...

Turizm

Kilise ve Cami birlikte UNESCO yolunda

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 4 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kabul edilen tarihi Zeynel Abidin Camisi ve Mor Yakup Kilisesi'nin oluşturduğu Kültür-İnanç Parkı'nın kalıcı listeye alınması için...

Kültür Sanat

İznik Ayasofya Camisi: Orhan Camii

Orhan Gazi'nin İznik'i fethetmesiyle kiliseden camiye dönüştürülen İznik Ayasofya Camii (Orhan Camii) hem tarihteki önemi hem de manevi atmosferiyle görenlerde farklı etkiler bırakıyor.

Dünya

İsrail kiliselerden vergi istiyor

Kudüs Belediyesi, kentteki kilise ve bu kiliselere ait gayrimenkulleri vergilendireceğini açıkladı.