kilise

Kültür Sanat

Dede Efendi'nin Rumca eserleri de vardı

Dede Efendi'nin de Rum cemaatini iyi tanıdığını belirten Dr. Miltiadis Pappas, , onun yarı Türkçe yarı Rumca eserler de bestelediğini belirtiyor.

Kültür Sanat

Azat edilen köle mutluluktan kiliseye mozaik döşetmiş

Hatay'da Kutsal Havariler Kilisesi'nin sürdürülen kazılarda bir kölenin azat edilmesinden sonra Tanrı'ya şükrettiği mozaik gün yüzüne çıkarıldı.

Dünya

Nijerya'da kilise çöktü

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Delta eyaletinde 3 katlı kilisenin çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 10 kişi yaşamını yitirdi.

Hristiyanlık

Fransız Kilisesi cinsel istismarlarda kurumsal suçu kabul etti

Fransız rahiplerin cinsel istismar vakalarında "Kilise'nin kurumsal sorumluluğunu" ve istismarın Kilise'de "sistematik olgu" olduğu kabul edildi.

Kültür Sanat

Issos Harabeleri'nde kilise kalıntısı bulundu

Epiphaneia Antik Kenti'nde bulunan pagan dönemi tapınak olarak inşa edilmiş sonradan kiliseye dönüştürülmüş yapı; üç koridorlu, 35 metre uzunluğunda ve 27 metre genişliğinde.

Yaşam

Üvey dedesiyle evlenen Mary Cosby, kiliseyi karıştırdı

1997 yılında anneannesi ölünce Piskopos üvey dedesiyle evlenen ve serveti aile dışına çıkartmayan Mary Cosby, kiliseyi tarikata çevirmekle suçlanıyor

Dünya

Belçika Katolik Kilisesi'nde taciz ihbarları çığ gibi artıyor

Belçika'daki Katolik Kilisesi hakkında 2020'de 59 cinsel taciz bildirimi yapıldığı, bu sayının önceki yıllarda yapılan bildirimlerden çok daha fazla olduğu açıklandı.

Turizm

Trabzon'daki Kızlar Manastırı ziyarete açıldı

Kızlar Manastırı, içinde kutsal su bulunan kaya kilisesi ve onun girişinde şapel ile hücrelerden oluşuyor. Kaya kilisesinde kitabeler, 3. Alexios'un eşi Theodora ve annesi Eirene'nin portreleri yer alıyor.

Hristiyanlık

Kadıköy'de kiliseye saygısızlık tepki çekti

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde kilise kapısının üzerine çıkarak müzik eşliğinde oynayan 3 kişiden 2'sine ev hapsi verildi. Görüntüler yoğun tepki topladı.

Dünya

Kanada'da bir toplu çocuk mezarı daha bulundu

Kanada’da bir kilise okulunun yakınında daha 182 kayıt dışı çocuk mezarı bulundu

Hristiyanlık

Vatikan Kanada'daki yatılı okul belgelerini açıklamayı reddediyor

Vatikan belgelerin açıklanması yönünde yapılan çağrıları redderken, Kanada'daki yatılı kilise okullarına ait tonlarca belgenin imha edildiği anlaşıldı.

Kültür Sanat

Kilise'ye çevrilen Memi Baba Tekkesi'ni koruma çağrısı

Rumeli'deki en büyük Bektaşi tekkelerinden Yunanistan'ın Eğribucak beldesindeki türbe bölümü kiliseye çevrilen Memi Baba Tekkesi, duyarlılık bekliyor.