arkeolog

Kültür Sanat

Zeytinburnu'da bir çift 1600 önce aynı mezara gömülmüş

Kazlıçeşme'de 1600 önce bir lahite yanyana gömülmüş çift bulundu. Zeytinburnu Mozaik Müzesi çalışmaları esnasında bulunan Roma dönemine ait bir lahitten çıkan iskeletler şaşırttı.

Kültür Sanat

Leopar taşıyan insan Karahantepe'nin sembolü gibi oldu

Göbeklitepe'den sonra Şanlıurfa'nın en çok merak edilen arkeolojik alanı olan Karahantepe'de bulunan insanı sembolize eden leoparlı insan şeklindeki dikilitaşla ilgili ilk yorum: 3 boyutlu leopar taşıyan insan...

Kültür Sanat

Kolombiya'da mücevher dolu 8 küp bulundu

Efsanevi Altın Şehir El Dorado'nun bulunduğuna inanılan topraklarda, yapılan arkeoloji kazılarında bir tapınağın bitişiğindeki mezarlarda içinde metalik figürler ve zümrütler bulunan 8 seramik küp...

Kültür Sanat

Sivas Kalesi'nde Selçuklu Sarayı kalıntıları bulundu

Sivas Kalesinin arazisinde devam eden arkeoloji kazılarında çıkarılan bulgular, alanda 13. Yüzyılda bir Selçuklu Sarayı bulunduğuna dair tahminleri doğruluyor.

Kültür Sanat

Ani'deki kazılarda Selçuklu kümbeti ortaya çıkarıldı

Arkeologlar, Kars'taki Ani Örenyeri'nde süren kazılarda Selçuklu kümbeti ve oda mezarı kalıntılarına ulaştı.

Sinema-TV

Kamçılı Adam yerini Kamçılı Kadına mı bırakıyor?

Maceracı arkeolog Indiana Jones Film serisinin yeni çekilecek bölümlerinde Harrison Ford’un yerine Phoebe Waller-Bridge geçeceği iddia edildi.

Kültür Sanat

Çatalhöyük'te sıra dışı bir yapı keşfedildi

Çatalhöyük'de evlerin aynı zamanda mezarlık olduğu biliniyor ama bu kez içinden mezarlar çıkan bina bugüne dek bulunan Çatalhöyük yapılarından hayli farklı.

Kültür Sanat

Kayseri'de 4 bin yıl önce aslanların yaşadığı kanıtlandı

Kayseri'de yeni bulunan aslan kemiği, daha önceki yıllarda bulunan Anitta tableti'nde anlatılan ve mitos olduğu sanılan av sahnesinin gerçek olduğunu ortaya çıkardı.

Kültür Sanat

Denizli'de Romalılardan kalma kanalizasyon kanalı keşfedildi

Buldan'da Roma Dönemi'ne ait 160 santimetre yüksekliğinde ve 70 santimetre genişliğinde 2 bin yıllık yeni bir kanalizasyon sistemi tespit edildi.

Kültür Sanat

Tunceli'deki aile ocağı geleneği Bakır çağına uzanıyor

Bakır Çağı'nın sonu ile Tunç Çağı'nın başı arasında tarihlendirilen iki 'kutsal ocak', Tunceli'deki sosyal yapının önemli unsurlarından Ocak-aile ilişkisi'nin binlerce yıllık olabileceğini...

Kültür Sanat

Assos'ta Bizans mutfak kültürü ortaya çıkıyor

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içinde yer alan Assos Antik Kenti'nde yaklaşık 40 yıldır süren arkeoloji kazılarında yeni verilere ulaşıldı.

Diğer

Ölüler Kitabı’ndaki bazı antik Mısır büyüleri çözüldü

Antik Mısır Ölüler Kitabı’nın iki ayrı parçası birleştirildi, Torino Papirüsü’ndeki Ölüler Kitabı'nın nüshasının başında da görülüyor.