Sinema-TV

Hakikat Şeyh Bedreddin filmi vizyona girdi

Sanatçı Suavi'nin Şeyh Bedreddin'i, oyuncu Bülent Emrah Parlak'ın ise Börklüce Mustafa'yı canlandırdığı "Hakikat Şeyh Bedreddin" filmi vizyona girdi.

Hakikat Şeyh Bedreddin filmi vizyona girdi

Şeyh Bedreddin’in hayatını konu alan "Hakikat Şeyh Bedreddin" filmi 7 Ekim’de Avrupa’da 8 Ekim’de Türkiye’de vizyona girdi. Vizyon öncesi, filmin yeni fragmanı yayımlandı.

Suavi’nin Şeyh Bedreddin’i canlandırdığı filmde Bülent Emrah Parlak, Börklüce Mustafa’ya hayat veriyor. Torlak Kemal rolünde ise Saygın Soysal bulunuyor.

Filmde Ali Barkın, Elif Nur Kerkük, Kerem Fırtına, Orhan Alkaya, Ezgi Esma Kürklü, Bülent Keser, Teoman Gelmez, Sinan Tuzcu, Sabriye Günüç, Serkan Genç, Mehmet Ünal, Emre Canpolat, Ömer Duran, Ersin Umut Güler, Gülsün Odabaş ve Rugeş Kırıcı da rol alıyor. Ömer Faruk Çalışkan ise filmde çocuk oyuncu olarak görev yapıyor.

Film, “Birlikte iş yapma” güdüsüyle bir araya gelmiş kişilerden oluşan ve bir nevi kooperatif olan İmece Yapım imzasını taşıyor.

Ali Şahin ve Yönetmen Hakan Alak’ın senaryosunu birlikte yazdığı filmin görüntü yönetmenliği Serdar Ünlütürk’e ait. 

Film, 1415 yılının savaş ortamını konu alıyor. Timur, Anadolu’yu kılıçtan geçirdiği sırada, padişahın oğulları Musa ve Mehmet Çelebi taht için birbirlerine düşmüşken, Şeyh Bedreddin de İznik’te sürgündedir. Bedreddin’in fikirlerini benimsemiş olan Börklüce Mustafa Karaburun’da Torlak Kemal ise Manisa’da halktan toplanan vergilere ve talanlara isyan eden insanlarla birlikte ortak bir yaşam kurmuşlardır.

Çelebi Mehmet, bu aykırı ve "kâfir" olarak gördüğü topluluğu yok etmek için 24 bin kişilik bir ordu toplar. Çelebi Mehmet'in ordusuna karşı Böklüce Mustafa'nın "Hakikat Savaşçıları" savaş meydanındadır.

Din ulemasının toplandığı salonda yargılanan Bedreddin, hakkındaki suçlamaları reddeder ve hakikat yolundan asla çıkmayacağını söyleyerek hakkındaki ölüm fetvasına kendi mührünü vurur.

Filmin ortaya çıkış hikayesi daha önce yayınlanan bir video ile anlatılmıştı.

Yorumlar