Sinema-TV

Alemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin Jüri Başkanı belli oldu

İspanyol Yönetmen Oliver Laxe, 22- 27 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Uluslararası Jüri Başkanlığını üstlenecek

Alemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin Jüri Başkanı belli oldu

22- 27 Kasım tarihleri arasında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfı’nın ortak organizasyonu ile düzenlenecek 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Uluslararası Jüri Başkanlığını İspanyol Yönetmen Oliver Laxe üstlenecek

Üç uzun metraj filminin prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan ve üç filmiyle de Cannes’den ödül kazanan yönetmen, kendine has sinematografisini ve sinemayla olan bağını kutsal bir ilişki olarak tanımlıyor.

Festivalin Açılış Filmi, Mimosas 

7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali açılışı, İspanyol yönetmen Oliver Laxe’in 2016 yılında Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü alan “Mimosas” filmiyle yapılacak. Kahire ve Sevil Festivallerinden de ödüller alan film, Fas’ın Atlas Dağları’nda geçiyor. Öleceğini hisseden bir şeyhin kendi topraklarında ve sevdiklerinin yanında gömülmek arzusuyla bir kervanla sarp dağlarda çıktığı yolculuğu anlatan ve konusuyla dikkatleri üzerine çeken film, festivalin açılış töreninin ardından yönetmenin katılımıyla gösterilecek.

Festivalde uluslararası jüri başkanlığı yapacak olan yönetmen, 25 Kasım günü sinema meraklılarıyla deneyimlerini paylaşacak. 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Son Taslak Endüstri Bölümü kapsamında gerçekleşecek “Ustalık Sınıfı” etkinliği Akademi Beyoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Saat 20:00’deki etkinlik ile yönetmen hem sinemaseverlerle bir araya gelecek hem de filmlerinden edindiği deneyimleri aktaracak. 

Oliver Laxe kimdir?

1982 yılında Paris'te doğan Oliver Laxe, Fransa, İspanya ve Fas arasında büyüdü. Barselona'daki Pompeu Fabra Üniversitesi'nden Görsel-İşitsel İletişim bölümünden mezun oldu.  You All Are Captains (2010) adlı ilk uzun metrajıyla Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası FIPRESCI, ikinci filmi Mimosas (2016) ile aynı festivalde yine Eleştirmenler Haftası’nın büyük ödülünü kazandı. Üçüncü filmi Fire will Come (2019) Cannes Film Festivali'nde prömiyeri yaptı ve Belirli Bir Bakış'ta Jüri Özel Ödülü ve En İyi Ses Tasarımı Ödülü'nü kazandı.

Yorumlar