zeytin

Mutfak

Sağlıklı kahvaltıda hangi besinler olmalı?

Sağlıklı beslenmede Türk tipi kahvaltı yani zeytin, zeytinyağı, yeşillikler, domates, salatalık içeren sofra tipi, sağlık için en ideali.

Dünya

Zeytin Cüzzamı koronavirüs gibi yayılıyor

Milyonlarca ağacı öldüren salgın hastalık zeytin ağaçlarından diğer ağaç türlerine de bulaşıyor.

Mutfak

Ramazan’da sofrada olması gereken 5 besin

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, çoğunlukla evde kalınan salgın döneminde beslenme hatalarına dikkat çekerek, yenilmesi gereken 5 'mucize besin'e vurgu yapıyor.

Mutfak

Dr. Ümit Aktaş’tan Mikrobiyom İçeceği tarifi

14 günlük beslenme kürü ve ev yapımı zeytin tarifi

Mutfak

Bayramda cazibesine kapılmamanız gereken 3 lezzet

Her biri diğerinden lezzetli olsa da, bu besinleri yerken yaratabileceği sağlık risklerini bir kez daha düşünün!

Bilim

Kilis'te 4 bin yıllık zeytin çekirdekleri bulundu

Prof. Dr. Atilla Engin, Kilis'in de içerisinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesi'nin, zeytinin anavatanı olarak bilindiğini söyledi.

Mutfak

Dr. Ümit Aktaş: Zeytinyağıyla ilaçsız yaşamak mümkün

4. Geleneksel Gömeç Hasat Şenliği, Balıkesir’in Gömeç ilçesinde başladı. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın etkinlikte zeytinin faydalarını anlattı.

Sağlık

Canan Karatay: Diyet diye bir şey yok

Prof. Dr. Canan Karatay, 'Diyet diye bir şey de yok. ‘Bunu ye mucize, şunu ye mucize.’ Hepsi satışa yönelik. Şekerinizi yükseltmeyin, insülininizi dengede tutun yeter' dedi.

Sağlık

Canan Karatay: Mısır nişastası şekerden 7 kat daha kötü

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Karatay, "Kelle paça bol bol yiyeceğiz. Vücudun ihtiyacı olan doğal protein ihtiyacını karşılıyor. Şimdi gidip botoks yaptırıyorlar. Kardeşim sen kelle paça ye...

Sağlık

Canan Karatay: Kristal kaya tuzu ömrü uzatır

Kaya tuzunun sağlıklı olduğunu anlatan Karatay, kaya tuzunun çok önemli bir mineral olduğunu, hiçbir kimyasal içermediğini ve hiçbir çevresel kirlenmeye maruz kalmadığını aktardı.

Ekonomi

Zeytin ve zeytinyağı ihracatında rekor bekleniyor

Ege İhracatçı Birlikleri'nin Türkiye geneli verilerine göre, zeytinyağı ihracatının başladığı kasım ayında Türkiye, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 152'lik artışla 21 milyon 460 bin dolarlık ihracata imza...

Biyoloji

Hurma zeytininin gen haritası diğer zeytinlerden farklı

Hurma zeytininin gen haritası çıkarıldı. Türkiye'de sadece Karaburun yarımadasında "erkence" olarak bilinen zeytin ağaçlarından hasat edilen hurma zeytiniyle ilgili Urla Belediyesinin talebiyle bilimsel çalışma...