yeni-tur

Biyoloji

Yeni bir sığırkuyruğu türü keşfedildi: Malkara Sığırkuyruğu

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde yapılan araştırmalarda sığırkuyruğu bitkisinin evrim geçirmiş yeni bir melez türü bulundu.

Biyoloji

230 milyon yıllık dinozor dışkısından yeni böcek türü çıktı

Bugüne kadar varlığı bilinmeyen Triamyxa coprolithica adlı böcek fosilleri dinozor dışkısının içinde bozulmamış olarak sapasağlam bulundu.

Biyoloji

Kangal'da keşfedilen böceğe Aziz Sancar'ın adı verildi

Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar'ın adı Sivas'ın Kangal ilçesinde yeni keşfedilen böcek türüne verildi. Lobrathium azizsancari tarımsal alanda yararlı bir böcek türü.

Bilim

Keşfedilen yeni liken türüne Piri Reis adı verildi

Piri Reis'in ismi Türk bilim insanı tarafından Antarktika'da keşfedilen liken türünde yaşatılacak. Keşfedilen yeni türe Leptogium Pirireisii adı verildi.

bilimsel

Yarasalarda koronavirüsün uzak akraba mutasyonu saptandı

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir mutasyon tespit edildi, virüsün Kovid-19'a yol açan virüsün 'uzak akrabası' olduğu belirtildi.

Yaşam

Tarantula'ya benzer yeni bir örümcek türü keşfedildi

ABD'nin Florida eyaletine sınırlarındaki Miami kentinde 'küçük parlak siyah tarantula'yı andıran yeni bir örümcek türü keşfedildi.

bilimsel

Arackar licanantay denilen yeni dinozor türü keşfedildi

Yeni dinozor türünün küçük bir kafa, uzun bir boyun ve kuyruk ile diğer türlere kıyasla alışılmadık derecede düz sırtı olduğunu belirtiyorlar.

Biyoloji

Antalya'da zehirli bir yeni deniz anası türü keşfedildi

Antalya'da belek kıyılarında dünyada şu ana kadar rastlanmayan bir tür deniz anası bulundu. Türe Chrysaora Pseudoocellata (yalancı gözlü deniz anası) adı verildi.

Biyoloji

Kocaeli'de keşfedilen yeni çiçeğe Keltepe Çiğdemi adı verildi

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Sırrı Yüzbaşıoğlu'nun Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde keşfettiği endemik bitki türüne "Crocus keltepensis", (Keltepe Çiğdemi) adı verildi....

Yaşam

Burdur'da yeni kelebek türü keşfedildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerince keşfedilen kelebek türüne Anadolu Orakkanadı adı verildi

Biyoloji

Üç yeni örümcek türü keşfedildi

Canlıları sınıflandırma konusunda uzman bilim adamı Schubert, Avustralya'da üç yeni tavus kuşu örümceği türü bulunduğunu kaydetti.

bilimsel

Peygamber çiçeğinin yeni türü bulundu

Peygamber çiçeği ailesinden olduğu tespit edilen bitki türüne, Çelikhan ilçesinde bulunması nedeniyle Cyanus celikhanensis adı verildi.