kesif

Bilim

Türkiye'nin deprem hareketleri sayesinde yeni bir magma tabakası keşfedildi

Jeologlar, Dünya'nın tektonik plakalarının altına gizlenmiş erimiş kaya tabakası tespit etti. Jeolojik keşif, acı bir tesadüf sonucu, Türkiye'de asrın felaketine yol açan depremlerin olduğu gün...

Uzay

Dünya'ya en uzak yıldız keşfedildi

Earendel adı verilen 28 milyar ışık yılı uzaklıktaki yıldız Hubble Uzay Teleskobu tarafından keşfedildi.

Uzay

Güneş’in çevresinde 286 Yılda bir dönen gökcismi keşfedildi

Güneş etrafında bir tam turu 286 yıl süren cisim keşfedildi. Neptün-ötesi objenin Vatikan İleri Teknoloji Teleskobu tarafından tespit edildiği açıklandı.

Uzay

Gökyüzünde yeni ışık türü tespit edildi

Uzayda 20 dakika arayla yanıp sönenyeni ışık türünün kaynağının bilinmediğine dikkati çekerek, bu ışığın yaklaşık 4 bin ışık yılı gibi yakın bir mesafeden geldiğini belirtti.

Uzay

Uzaydaki en genç kara delik keşfedildi

Gökbilimcile, Samanyolu'nun dışında ilk kez, yakın çevresindeki yıldızların hareketini takip ederek, küçük bir kara delik keşfettiler. Bu video keşfi özetliyor.

Uzay

Gökbilimciler Sherlock Holmes gibi çalışarak 'gizli' kara deliği keşfetmeyi başardılar

Dedektif gibi çalışan astronomlar, ilk kez kullanılan ilginç yöntemle Samanyolu galaksisinin dışındaki görünmeyen bir kara deliği keşfetmeyi başardılar. İşte genç bir yıldız kümesinde varlığı tespit edilen ilk...

Uzay

Uzayda X ışınları sayesinde yeni gökcismi keşfedildi

Chandra X-ray teleskobunu kullanan astronomlar, 28 milyon ışık yılı uzaklıktaki Girdap Galaksisinde, gezegen olduğu tahmin edilen yaklaşık Satürn büyüklüğünde bir gökcismi keşfettiler. ile

Xfiles

Amerika'yı Vikinglerin keşfetmiş olma ihtimali var

Kristof Kolomb'un denize açılmasından yüzyıllar önce Vikingler, Kuzey Amerika'ya ayak basmış olabilir.

Bilim

Keşfedilen yeni liken türüne Piri Reis adı verildi

Piri Reis'in ismi Türk bilim insanı tarafından Antarktika'da keşfedilen liken türünde yaşatılacak. Keşfedilen yeni türe Leptogium Pirireisii adı verildi.

Biyoloji

Yeni keşfedilen balık türüne Nasrettin Hoca'nın adı verildi

Akşehir Gölü'nde tespit edilen yeni balık türüne Türk Hayvanbilimcilerce Nasrettin Balığı (Oxynoemacheilus nasreddini) adı verildi.

Uzay

Kuyruklu Yıldızlarda şaşırtıcı keşif ve yıldızlararası ağır metaller

Güneş Sistemindeki ve dışındaki kuyruklu yıldızların atmosferlerinde buharlaşmış ağır metaller keşfedildi. Sıradışı keşif kadar ağır metallerin oranları da gökbilimcileri şaşırttı.

Bilim

Meksika'da 3 bin yıllık devasa Maya tapınağı keşfedildi

Şu ana kadar bilinen en büyük ve en eski Maya tapınağı geleneksel arkeoloji yöntemleri teknolojik olanaklarla keşfedildi