Fizik

Fizik

Dünya çekirdeğinden yeryüzüne sızıntı var

Dünya'nın çekirdeğinin yaklaşık 2,5 milyar yıldır eriyerek yeraltındaki diğer katmanları oluşturan maddelerle sızmak suretiyle yüzeye kadar eriştiği keşfedildi,

Fizik

Hançer Yarası değil Karanlık Madde mermisi değdi!

Pek çok fizikçi Karanlık Maddenin atom altı parçacık olduğunu düşünüyor ama Makroskopik Karanlık Madde savunucuları da var ve 'Karanlık Madde insanı yaralayabilir diyorlar.

Fizik

Fizikçiler kuantum dolanıklığını görüntüledi

Kuantum dolanıklığı, fizikçiler tarafından oluşturulan özel bir düzenekle, iki foton arasındaki etkileşim sayesinde görüntülendi.

Fizik

Bukalemun Teorisi, Evrenin gizemlerini açıklayabiliyor

İngilizce'de Chameleon Theory olarak Bukalemun Teorisi, yerçekimi yasalarının değiştirilmesi ile galaksi oluşumu arasındaki ilişkileri teste imkan sağlayabiliyor

Fizik

Araç park etmenin matematiksel formülü

Bir çok çalışma size kolay park etmek için sadece yeterli boşluğun olması gerektiğini anlatır lakin o alana nasıl park edeceğinizi anlatmaz.

Fizik

Atomlar ışık hızına yaklaştı

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'deki bilim insanları ilk kez atomu yörüngesindeki elektronla birlikte ışık hızına yakın hareket ettirmeyi...

Fizik

CERN için süper derin dondurucu üretildi

İsviçre'nin Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yürütülen bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere süper derin dondurucu üretildi.

Fizik

Einstein'ın görecelik kuramı kanıtlandı

Araştırmalara göre; Alman bilim adamı Albert Einstein'ın izafiyet teorisinin, Güneş Sistemi dışında bir galakside ispat edildi.

Fizik

Higgs bozonu birdenbire beliriverdi

Higgs bozonu aniden en ağır parçacıklarla belirdi. Parçacıklara kütle verdiği düşünülen Higgs bozonu, bilinen en ağır temel parçacıklar olan üst kuark ve anti-üst kuark ile eşleşti.

Fizik

Işık, elektron parçacıklarını yavaşlatabiliyor

Bilim adamları, ışığın uç koşullarda atom altı elektron parçacıklarının hareketini yavaşlatabildiğini belirledi.