Fizik

Su eksi 138 derecede bile sıvı kalabiliyor!

Yaşamın temel kaynağı suyla ilgili ilginç keşif, lazerle parçalanan buz parçası üzerinde yapıldı.

Su  eksi 138 derecede bile sıvı kalabiliyor!

Suyun -138 santigrat derece sıcaklıkta  bile sıvı halini koruyabildiği anlaşıldı.
 
 ABD'de su üzerine araştırmalarda  keşif, bugüne dek "suyun donduğunda mutlaka katı hale geldiği" düşüncesini çürüttü.  Araştırmalar, aşırı derecede soğutulmuş suyun aslında donmayabileceğini gösteriyor

Bilim insanları, onlarca bilimsel çalışma yapılmasına rağmen, suyla ilgili yeterince bilgi elde edilemediğini düşünüyorlar.Yapılan son deneye göre, su;, sadece kristalleşme çekirdekleri olduğunda donuyor. Katı çekirdekler olmadığında su, sıvı durumunu korumaya meyilli görünüyor.

Su,Bbilim insanlarına göre su, uygun koşullar sağlandığında suyun kristalleşmiyor ve sıvı-sıvı şeklindeki iki faz olarak kalmaya devam ediyor.

Umanlar, bu sonuca suyun donma sıcaklığının çok altındaki sıcaklıklarda erişme imkanı sağlamışlar. Bu deneyi gerçekleştirirken lazer kullanarak bir buzu parçalayan uzmanlar, aşırı soğutulmuş suyu oluşturarak bu ilginç sonuca ulaşmışlar. 

Aşırı soğutulmuş suyun ikinci fazı, daha yoğun yapıdaki su

Bilim insanları, araştırmayı yaparken sıcaklığın -138 ila -28 santigrat derece aralığında olduğunu, bu sıcaklık aralıklarında suyu izlediklerini ifade ediyorlar. Ancak yapılan incelemelerde, deniz seviyesinde 0 santigrat derecede donması gereken su, tamamen kristalize olmamış. Araştırma sırasında keşfedilen ikinci faz sıvının sudan daha yoğun olduğunu söyleyen bilim insanları, süreç boyunca her iki fazın da var olmaya devam ettiğini ifade ediyorlar.

webtekno.com

Yorumlar