Denizli Adamı fosili nasıl bulundu, yaşı nasıl anlaşıldı?

Ünlü Turizm Rehberi Şerif Yenen,  Youtube kanalından yayınladığı arkeoloji ve kültürel miras röportajlarına bir yenisini ekledi. 

Şerif Yenen Travel firmasının sahibi de olan Ünlü Turizm Rehberi, "Anadolu’nun İlk İnsanı, Kocabaş Adamı (Homo erectus)" adlı röportaj serisinde; Prof.  Fosil Avcısı olarak tanınan Jeolog Dr. M. Cihat Alçiçek, Fransız Paleoantropolog Dr. Amélie Vialet,  Antropolog Dr. Öğretim Üyesi Ahmet İhsan Aytek ve Paleontolog Dr. Öğretim Üyesi Serdar Mayda ile söyleşti.  

"2002 yılında Denizli-Kocabaş'ta bir mermer ocağında tesadüfen bulunan bir fosilin, 1.2 milyon yaşında Homo erectus'a ait olduğu tespit edildi. Fosile Kocabaş Adamı adı verildi. Bu fosil öyle sık bulunan fosillerden değildi, aslında dünya çapında önemi olan bir keşifti. Anadolu'daki ilk ve tek Homo erectus fosiliydi. Ama belirttiğim gibi çoğumuzun dikkatinden kaçtı" diyen Şerif Yenen, "Yaptığım röportajda bir jeolog, bir Fransız paleoantropolog, bir antropolog ve bir paleontolog, yani Kocabaş Adamı projesinde bilimsel çalışmalar yapan dört bilim insanı, Kocabaş Adamı hakkında yapmış oldukları çalışmaları aktardılar" açıklamasına bulundu.

Anadolu'nun en yaşlı insanı: Denizli AdamıAnadolu’da bulunan tek insansı fosili, Denizli Adamı ilk bulunduğunda 500 bin yıllık olduğu tahmin edilmiştir ama sonra 1 milyon 200 bin yaşında olduğu anlaşıldı.

 İşte bu videoda cevapları yer alan sorular: 

 • Kocabaş Adamının keşfi ve hikayesi nasıl gelişti?
 • Kocabaş Adamının dünyadaki yankıları nasıl oldu?
 • Kocabaş Adamını Gürcistan ve Afrika’daki örneklerle karşılaştırır mısınız?
 • Paleontolojinin Kocabaş Adamına nasıl katkısı oldu?
 • Kocabaş Adamı neden sergilenmiyor veya sergilenecek mi?
 • Homo erectus'tan Homo sapiens'e geçiş nasıl gerçekleşiyor?
 • Neandertaller insanın atası mı?
 • Homo erectus insanın atası mı?
 • Neandertal ile Home erectus arasında nasıl bir ilişki var?
 • Fosillerin tarihlemesi nasıl yapılıyor?
 • Fosilleşme nasıl gerçekleşiyor?

Videoyu Sitene Ekle

<iframe src="http://www.mistikalem.com/video-embed/16139" width="640" height="360" frameborder="0"></iframe>

Ankara'da 15 Milyon yıl önce taşlaşmış orman

Ankara’nın Çamlıdere ilçesine bağlı Pelitçik Mahallesi’nde bulunan 15 milyon yıllık taşlaşmış ormanın nasıl oluştuğu ve nasıl kullanılması gerektiğini Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Eşref Atabey...

Cin Hapishanesi denilen Berehut Kuyusu'nun dibine inildi

Ummanlı mağara kaşifleri, Yemen'de 'Cehennem Kuyusu' ve 'Cin Hapishanesi' olarak tanımlanan Berehut Kuyusu'nun dibine indiler. Kuyunun dibinde ölü hayvanlar ve farklı mağara oluşumları...

Gıdalar yeni ilaçlarımız olabilir mi?

Singapur Üniversitesi Klinik Beslenme Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Christiani Jeyakumar Henry.Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ'ın sorularını cevapladı.

Çalışan insanların beyni daha sağlıklı

Çalışan insanların Demans ve Alzheimer benzeri hastalıklara daha az yakalandığı saptandı.

Oytun Erbaş: Tuzlu Ayran Otizm Yapıyor

Dünya çapında 100’den fazla bilimsel makalesi yayımlanan Doç. Dr. Oytun Erbaş, bir röportajda tuzlu ayranın otizm yaptığını iddia etti. Ünlü hekim iddiasını kanıtladığını ve yayımladığını belirtti....

Pompeii Antik Kenti'nin son anları

Pompeii Antik Kenti'nin küllere gömülüşü tarihi bilgiler ve bilimsel aratırmalar ışığında böyle canlandırıldı