Sağlık

Psikolojik kas seğirmesi kronik ağrı bozukluğuna dönüşebilir.

Kadınların daha duygusal kişilikler olmasının psikolojik kas seğirmesinin onlarda daha sık görülmesinde etkili olduğu tahmin ediliyor.

Psikolojik kas seğirmesi kronik ağrı bozukluğuna dönüşebilir.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, psikolojik kas seğirmesi hakkında değerlendirmede bulundu: 

Kas seğirmesi eğer nörolojik veya başka bir nedenle açıklanmıyorsa tanı konabilen bir durumdur. Bölgesel olarak kasların hafifçe titreşiyor olması şeklinde görülür. Hem kasın hareketi hem de deri altından görülüyor olması rahatsız edici bir durumdur. Özellikle o bölge kaslarının yorulmasından kaynaklanabileceği gibi kas seğirmesinin nedeni ruhsal gerginlik halleri de olabillir.

Ruhsal gerginlik olarak da açıklanabilen anksiyete bozukluğu benzeri durumlarda da sıklıkla bu durum ortaya çıkabilir ve hastanın ilk yakınması seğirme olabilir.

Cinsiyetler arası fazla fark olmasa da psikolojik kas seğirmesi kadınlarda daha fazla dikkat çekiyor. Bunda kadınların daha duygusal kişilikler olmasının da etkisi olabilir.

Belirti zaten hastanın öncelikle fark edip bize başvurduğu bazı bölgelerde kaslarının seğirmekte olmasıdır. Bazı durumlar gelip geçici olduğu için ancak hastanın anlatımı ile değerlendirilir. Bazen hekim de gözle görebilir. Daha önce söylediğimiz gibi başka bir nedenle olmadığı gösterilmiş olmalıdır.

Psikolojik kas seğirmesinde tedavi anksiyeteyi gideren ilaçlarla yapılir. Ayrıca psikoterapi, gevşeme egzersizleri de faydalı yaklaşımlardır. Doğal olarak bu durumu ortaya çıkaran bir ortam varsa onu da kaldırmaya çalışmak uygun olacaktır.

Tedavi edilmeyen olgular, değişik seyirler gösterir. Bazıları zaman zaman atak geçirirler, bazıları çevresel baskının azalması ile kaybolabilir ama en rahatsız edici durum bu belirtinin kronik ağrı bozukluğuna dönüşmesidir ki bu durumda kişinin kasları fazlasıyla kasılmaya başlar ve sürekli bir ağrıya dönüşür.

Yorumlar