Sağlık

Kışın soğuk algınlığına karşı dirençli olmak gerekiyor

Kış günlerinde soğuk algınlığından korunmak için taze meyve ve sebze yemeye, hijyen kurallarına uymaya ve yeterli uykuyu almaya dikkat etmek gerekiyor.

Kışın soğuk algınlığına karşı dirençli olmak gerekiyor

Sabri Ülker Vakfı'ndan soğuk algınlığına karşı öenmli hatırlatmalar:

Havaların soğumasıyla birlikte, ev ve kapalı alanlarda geçirilenvakit artarken, fiziksel aktiviteler de azalıyor. Yaşam tarzının yanı sıra, beslenme ve su içme alışkanlıkları da değişiyor. Doğal olarak astalıklara yakalanma riski de artıyor. Hele ki soğuk algınlığı ve grip salgınları başlayınca, bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için hangi besinlerin, yiyeceklerin ve içeceklerin kullanılması gerekti öenm kazanıyor.

Sonbahar ve kış mevsiminde yetişen besinleri dengeli yiyerek hastalıklara karşı korunmak mümkün.

Taze meyve ve sebze yemenin bağışıklık sistemini desteklediği böylelikle enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Çocukları taze meyve ve sebze yemeye teşvik etmek için beslenme çantalarına sevdikleri kış meyvelerini eklenebilir. Yetişkinlerde de gün içinde ara öğünler de taze sebze ve meyveleri yenebilir. Sebze–meyveler, vitamin ve minerallerin iyi birer kaynağı olmasının yanı sıra, posa ve yüksek su içeriği ile özellikle sonbahar ve kış aylarında hareketsizliğe bağlı ortaya çıkabilen kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarının önlenmesine de yardımcı oluyor. 

Daha sık el yıkamak hastalıklara yakalanma riskini azaltabiliyor

Grip gibi enfeksiyon salgınları okul, iş yeri ve toplu kullanıma açık alanlarda çok sık ortaya çıkabiliyor. Gün içerisinde birbiriyle çok fazla temas ederek, toza, kire maruz kaldıkça da enfeksiyon riski artıyor. Bunun önüne geçmek için öncelikle hijyen kurallarını doğru uygulamak gerekiyor. Elleri sık sık yıkamak, hasta olan bireylerle yakın temas kurmamak, tüketilecek besinlerin bol su ile yıkanması enfeksiyonların önüne geçilmesine yardımcı olabilir. 

Yeterli uyku bağışıklık sistemini de güçlendiriyor 

Yaz aylarında çok daha rahat bir uyku düzenine alışan bireyler, günlerin kısalması ile düzenli uykuya geçmekte zorlanıyor. Yeterli uyku, bağışıklık sistemini, dikkat ve konsantrasyonu olumlu yönde etkileyerek okul ve iş yaşamında fayda sağlıyor. Gribi önlemenin en önemli yollarından biri düzenli uyku olarak öne çıkıyor. Yetersiz uyku bağışıklık sistemini zayıf düşürüyor, vücudu gribe karşı daha dayanıksız hale getiriyor. 

Yorumlar