Mutfak

Üzümün bir faydası da erken uyutması

Özellikle çekirdeği ile yendiğinde kanserle savaşan, beyne ve bağırsaklara yararı büyük üzüm meyvesinin önemli bir yararı da uyumakta zorlananlara yönelik.

Üzümün bir faydası da erken uyutması

Vitamin ve potasyum zenginliği ile fiziksel sağlığa yararlı olan, üzüm ruhsal açıdan da yararlı ve özellikle stres üzerinde oldukça olumlu etkisi bulunuyor.

Beyin sağlığı üzerinde yapılan bilimsel araştırmalara göre üzüm, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltıyor. Üzümü mevsiminde sık yenmesi sağlam bağışıklık ve daha dinç bir zihin için önemli.

Beslenme Uzmanı Diyetisyen Tuba Örnek, “Yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilecek Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıklarının riski azaltabiliyor. Bununla birlikte hücre yapısını etkiliyor, hücreleri koruyor ve daha uzun bir yaşam süresi ile bağlantılı olan SirT1 genini uyarıyor.  Düzenli ve dengeli bir şekilde üzüm yenmesi kanser hücrelerinin büyümesini de engelliyor. “Üzümün içerisinde bulunan etken maddeler kansere karşı koruyor. Vücuttaki iltihabı azaltıp bilişsel, davranışsal ve biyokimyasal hasarların önüne geçebiliyor. Ayrıca, üzümün sodyum bakımından düşük, potasyum açısından ise zengin olması kan basıncının en uygun şekilde dengelenmesini sağlıyor ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu hale geliyor” dedi.

Uyumakta zorluk çekenler üzüm yemeli 

Tuba Örnek; üzümün içerdiği K vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi meraller sayesinde kemik sağlığını da olumlu etkilediğini, ayrıca içeriği sayesinde uykuya dalmada da yardımcı olduğunu sözlerine ekledi. 

 

Yorumlar