Mutfak

Mutfakta gıda israfını önlemek için 7 öneri

Alınacak küçük önlemlerle hem mutfakta gıda israfını önlemek hem de küresel ısınmayı önlemeye katkı sağlayıp, ekonomik kaybı önlemek mümkün.

Mutfakta gıda israfını önlemek için 7 öneri

Diyetisyen İrem Altıparmak, mutfakta geri dönüşümün gıda israfının önüne geçmek için önemine değinerek, önemli ipuçları paylaşıyor.

Gıda israfı, birçoğumuz düşündüğünden çok daha büyük bir sorun... Dünyada üretilen tüm gıdaların yaklaşık üçte biri çeşitli nedenlerle israf ediliyor. Bu da her yıl yaklaşık 1,3 milyar ton gıdanın çöpe gitmesi anlamını taşıyor. “Aman sadece bir parça şey” diyip attığınız yiyecekler sadece para israfı değil. Atılan yiyeceklerin çürüdüğü ve metan gazı ürettiği için iklim değişikliğine sebebiyet veriyor. Su da çok fazla israf ediliyor. Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne göre, tarım için kullanılan tüm suyun %24’ü her yıl gıda atıklarıyla kaybediliyor. Bu da yaklaşık 170 trilyon litre su demek. Bunları önlemek sizin elinizde

Gıda israfını önlemek isteyenler için yapılabilecekler

  • Alışverişe çıkarken ihtiyaç listesi hazırlayın. Böylelikle ihtiyacınızdan fazla yiyecek almamış olacaksınız. Ayrıca küçük bir ipucu alışverişe aç karnına çıkmayın.
  • Yiyecekleri doğru şekilde saklayın. Yanlış depolama, büyük miktarda gıda israfına yol açıyor.
  • Çoğu insan meyve ve sebzeleri nasıl saklayacaklarını bilemediklerinden yiyecekler çürüyebiliyor. Örneğin; patates, domates, sarımsak ve soğan buzdolabında değil oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Bazı gıdalarda “etilen gazı” bulunur. Etilen, gıdaların olgunlaşmasını hızlandırır ve bozulmaya neden olabilir. Muz, avokado, domates, kavun, şeftali, armut, yeşil soğan etilen gazı içerir. Erken bozulmayı önlemek için bu yiyecekleri patates, elma, yeşillikler, çilek ve biber gibi etilene duyarlı ürünlerden uzak tutun.
  • Yiyecekleri korumayı öğrenin. Asitleme, kurutma, konserve, fermente etme, dondurma işlemleri gıdaların uzun süre dayanmasını sağlar ve israfı önler. Örneğin; fazla olgunlaşmış elmaları konserve yapıp elma püresine dönüştürebilir veya havuçtan turşu yapabilirsiniz.
    Dondurduğunuz gıdaları smoothie yapabilirsiniz. Örneğin; buzdolabınıza attığınız çilek veya muzları kefir veya sütünüzün içine atabilirsiniz. Dışarıdan alacağınız “hazır meyveli kefiri” içmek yerine sizin evde kendi meyvenizle yapmanız hem daha sağlıklı olacaktır hem de gıda israfını önleyecektir.
  • Buzdolabınızı düzenleyin. Yiyecekleri net bir şekilde görebilmeniz için buzdolabınızı düzenli tutun ve yiyeceklerin bozulmasını önleyin. First in, First Out (FIFO) yöntemini kullanın. Örneğin; bir kutu çilek aldığınızda, yeni paketi eski paketin arkasına yerleştirin. Bu, önceki gıdaların israf edilmemesine, kullanılmasına yardımcı olacaktır.
  • Tabağınızda kalan yiyecekleri çöpe atmak yerine porsiyonları küçültmeyi deneyin.
  • Yeniden kullanın. Kahve içen biriyseniz telvesinden yararlanın. Kahve telvesi bitkiler için mükemmel bir gübredir. Ayrıca doğal bir sivrisinek kovucudur.

Yorumlar