Kültür Sanat

Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülü Audrey Diwan'ın

78'inci Uluslararası Venedik Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. İşte en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi oyuncu ödüllerinin sahipleri:

Venedik Film Festivalinde Altın Aslan ödülü Audrey Diwanın

Venedik kentindeki Lido Yarımadası'nda 1 Eylül'de başlayan dünyanın en eski film festivali, bu akşamki ödül töreni ile sona erdi.

Altın Aslan’ı Audrey Diwan'ın L'Evenement filmi kazandı.

Ödül gecesinde, festivalin en iyi filmine verilen büyük ödül "Altın Aslan"ı, yönetmenliğini Audrey Diwan'ın üstlendiği "L'evenement (Happening)" filmi kazandı.

Festivalde en iyi yönetmene verilen "Audrey Diwan'ın" ödülüne ise "The Power Of The Dog" filminin Yeni Zelandalı yönetmeni Jane Campion layık görüldü.

Gecede, en iyi erkek oyuncu ödülüne "On The Job: The Missing 8" isimli filmde gösterdiği performansla Filipinli John Arcilla layık görülürken en iyi kadın oyuncu ödülünü ise "Parallel Mothers" filmindeki rolüyle İspanyol aktris Penelope Cruz aldı.

Festivalde, jüri büyük ödülünü "È Stata La Mano Di Dio" filminin İtalyan yönetmeni Paolo Sorrentino alırken, jüri özel ödülü ise "Il Buco" filminin yönetmeni İtalyan yönetmen Michelangelo Frammartino'ya verildi.

En iyi senaryo ödülünü de "The Lost Daughter" filmini yazıp yöneten ABD'li yönetmen Maggie Gyllenhaal kazandı.

79. Venedik Film Festivali'nin 31 Ağustos-10 Eylül 2022'de yapılacağı da açıklandı.

Yorumlar