Yurt

Erkekler ve kadınlar hangi yaşlarda kendini daha sağlıklı hissediyor?

En sağlıklı hissedilen yaş grubu erkeklerde ve kadınlarda 18 ile 44 yaş arası oldu. Tüm yaş grupları arasında ise erkekler, kadınlara oranla kendini daha sağlıklı hissediyor.

Erkekler ve kadınlar hangi yaşlarda kendini daha sağlıklı hissediyor?

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerinden elde edilen bilgilere göre,sağlık algısı istatistikleri belli oldu. Avrupa ülkelerini kapsayan verilere göre;  hem kadın hem de erkek nüfusta, yaşlandıkça sağlıklı olma algısının azaldığı görüldü.

Ajans Press’in aktardığı bilgilere göre;  tüm yaş grupları incelendiğinde, erkeklerin kadınlara oranla kendini daha sağlıklı hissettiği ortaya çıktı.

Yaş kırımlarına göre incelendiğinde ise en sağlıklı hissedilen yaş grubu erkeklerde yüzde 88,3 kadınlarda ise yüzde 86,3 ile 18-44 yaş arası oldu. İkinci sırada ise yüzde 67,3 ile erkekler, yüzde 64,5 ile de 45-64 yaş arasının olduğu kaydedildi.

En son sırada ise 65 yaş üstü yer alırken, erkeklerin yüzde 43,1’i kendini daha sağlıklı hissederken, kadınlarda yüzde 36,5 olarak saptandı.

Medya takip kurumu Ajans Press, sağlık ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi.

Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre sadece bu yıl içerisinde sağlık başlığı ile alakalı basına 290 bin 617 haber yansıdığı tespit edildi. Kovid-19 ile birlikte bu anlamda haber çıkışları artarken, kanser, kalp krizi, şeker, tansiyon gibi hastalıkların medyada konuşulma oranının oldukça yüksek olduğu saptandı. Avrupa’daki en yaygın ölüm şekilleri arasında ilk 3’ü çeken hastalıklar ise kanser, kalp krizi ve felç olarak gözlendi.

Yorumlar