tanri

Mitoloji

Mitoloji Kahramanları: Ülgen Han ya da Bay Ülgen

Ülgen kimdir? Tanrı Ülgen'in özellikleri, bilinen diğer adları nelerdir? Türk Mitolojisindeki Ülgen'in diğer mitolojilerde özdeş tutuluğu tanrılar hangileridir?

Dünya

Mülk Allah'ındır diyerek vergiyi reddettiler, 1,4 milyon dolar ceza aldılar

Avustralya'da 'Her şeyin sahibi Tanrı, devlet değil" diyerek 7 yıl boyunca vergi ödemeyi reddeden iki Hristiyan kardeş, 8 milyon Türk Lirası cezaya çarptırıldı.

Yeniçağ

Sembolizmde Anahtar: Ferda Ercan Uyulan makalesi

Aydınlanma yolundaki sırları, kilitli kapıları temsil eden ezoterik anahtar sembolü, zaman zaman gizli bilgeliğin, gizli bir topluma girişin de sırrı olur.

Diğer

Şanlıurfa'da yeni tapınak ve eşsiz tanrı figürleri keşfedildi

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki Başbük mahallesine bulunan Yeni Asur Dönemi tapınağına merdivenle iniliyor ve kuzeye bakan 7 tanrı ve tanrıça figürü dikkat çekiyor.

Mitoloji

Atina'nın Tanrıçası: Athena

Yunan Mitolojisine göre Athena Zeus ile Metis’in kızıdır. Zeus Yunan Pantheonundaki en güçlü tanrıdır, Metis ise bilgelik, akıl ve düşünme gücü tanrıçasıdır.

Diğer

Vişnu'nun Avatarıyım diyerek işe gitmiyor

Hindistan'da devlet kurumunda çalışan üst düzey mühendis, Hindu tanrısı Vişnu'nun 10. Avatarı olduğunu söyleyerek 8 aydır işe gitmiyor.

Mitoloji

Denizlerin ve atların tanrısı: Poseidon

Eski Yunan’da Poseidon’a tapınmak çok yaygındı. Denizciler denizin sakin kalması için ona kurbanlar adıyordu.

İnançlar

Ateizm inancı yayılıyor

Yeryüzünde milyonlarca insan hayatın ölümle son bulacağına inanıyor. Bazı ülkelerde açıktan ateizm hiç bugünkü kadar revaçta olmamıştı.

Mitoloji

Yunan Mitolojisinde bir anne titan: Leto

Leto, Yunan mitolojisi ye göre; ikizlerini, sürekli olarak kocasının âşıklarından intikam almaya çalışan tanrıça Hera’nın gönderdiği dev yılandan korumaya çalışan talihsiz anne titandır.

bilimsel

Üzerinde İsis'in resmi olan mumya bulundu

Mısır'ın Feyyum kentinde bulunan Greko-Roman mumyanın yüzünde altın sarısı ve mavi renkte maske, göğüs kısmında tanrıça İsis'in resmi bulunuyor.

Kültür Sanat

Dan Brown: İnsanlar gelecekte Tanrı'ya ihtiyaç duymayacak!

Tüm dünyada çok konuşulan romanların yazarı Dan Brown’un uluslararası basın toplantısı Frankfurt Kitap Fuarı’nda gerçekleşti.

İnançlar

Morgan Freeman: İnsan doğası denge gerektirir

Dünyaca ünlü aktör Morgan Freeman merak edilenlerini anlattı. Freeman, dünya barışını sağlama konusunda, "Tanrı var ama şeytan da var" dedi.